מבט לשבוע הקרוב – 25.7.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

25.7.21

השבוע בשוק ההון

מישהו זוכר איך נפתח השבוע, מישהו זוכר שפתחנו עם מסכים א-ד-ו-מ-י-ם שירדנו כמעט 3% ביום המסחר הראשון?

אז כן, זה ככה התחיל, ירדו ביום המסחר הראשון 2.69% , כולם הציפו בשאלות ודאגותעל איך והאם הירידות יהיו, באיזו עוצמה והאם זה התיקון ששמענו עליו אבל לא התכוננו.
אבל(וזה כבר שבוע שני)…..אל תתבלבלו, השבוע הסתיים בסך הכל מאוזן כשאת שבוע המסחר החולף בתל אביב עם הפתיחה השלילית העוצמתית, סיכמנו בעליה של 0.17% . כמו תל אביב, גם בוול סטריט הפתיחה הייתה שלילית כשאת השבוע פתחו המדדים המובילים בירידות של כ 1.5%. כשבסיכום שבועי התוצאות היו רחוקות מאוד מכך, כשהמדדים סיימו במגמה חיובית וחזקה.
את המסחר בת”א נפתח השבוע עם פער ארביטראז’ חיובי של כ 0.3%.

למרות הפתיחה השלילית ברחבי, כבר בתחילת הירידות התחושה הייתה שאפשר להיות רגועים. כל מי שרק פנה, דיבר התייעץ על מה הכיוון ומה לעשות ביום כזה. שכן, הגיוני שיפחיד הרבה סוחרים, ותיקים וחדשים. הירידות אמנם הגיעו בעוצמה אבל עם חדשות האתמול, ללא ידיעה שלילית חזקה וחדשה, אלא אזכורים על האינפלציה(שאת דעתי כבר אמרתי כמה פעמים – תגרום לרווחיות של החברות וגידול ונתונים חיוביים בדו”חות), אזכורים שלא מחדשים הרבה ומעבר לכך לא היו ידיעות חדשות אחרות. להפך, הדו”חות היו חזקים, כל המדווחות(או לפחות אלו שאני עקבתי אחריהן) דיווחו על תוצאות חזקות  ואפילו רובן היו אופטימיות לגבי ההמשך. בנוסף, חשוב לזכור שהירידות/תיקונים מגיעים לאחר נגיעות בשיאים של כל הזמנים בכל או ברוב המדדים והמניות וגם מי שלא נסמך על מסחר בניתוח טכני יודע להבין שיש מחסום פסיכולוגי ורבים שמוכרים בשיאים האלה
כמו שהערכתי לאחרונה, אני חושב דווקא שתקופת הדשדוש הזו תביא אותנו לפריצה חזקה למעלה, אבל צריך להיות זהירים ולחכות להתפתחויות, במיוחד מכיוון סין שנדמה שבכל פעם שהבורסות תופסות כיוון מודיעה על הגבלות במסחר.
למרות החיוביות והאופטימיות שלי שהכיוון הכללי הוא כלפי מעלה, נראה שגם השבוע הדשדוש ימשך וככל הנראה יכול למשוך אותנו בזמן הקרוב כלפי מטה כשבטווח הבינוני אני עדיין חושב שנגיע לשיאים חדשים. (מבט לשבוע -18.7.21) .
אחרי ארבעה שבועות רצופים של עליות בכל המדדים המובילים בארה”ב,
בסיכום שבועי המדדים המובילים בארה”ב סיכמו שבוע חיובי
הנאסד”ק עלה 2.02% , הדאו עלה 0.21% ,מדד S&P עלה 1.19%.

רק סיימנו את הרבעון השני ואיתו הסתיימה עונת הדו”חות של הרבעון הראשון שעמדה בציפיות וכבר נמצאת בפתח עונת הדו”חות בה יפורסמו הדו”חות מהרבעון השני, בתקווה שהאופטימיות תשמר והתוצאות יתנו לנו תמונה ברורה יותר ובתקווה חיובית להמשך השנה (לכתבה על סיכום הרבעון השני). גם השבוע היה עמוס דו”חות וגם הוא היה חיובי, התחלה טובה מאוד וחשובה להמשך (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).

עברנו שבוע גדוש בדו”חות חשובים ומעניינים מחברות גדולות וחשובות למסחר, כשרובן הכו את התחזיות והרוויחו בגדול, בניהן בולטת אחת שהפתיעה באופן שלילי את הציפיות והרוויחה מאות מליוני דולרים אבל הצפי היה גדול יותר – NETFLIX שהרוויחה בגדול אבל לא עמדה בציפיות כשבמקביל הנתון החשוב בו אני מתמקד זה הגידול שלקוחות שלהם, דבר המעיד אולי על חוזק השוק העולמי.

אם השבוע שעבר היה גדוש ומעניין השבוע צפוי לנו עומס חום כבד, מלא בדו”חות של הגדולות, החשובות והמשפיעות בעולם.
בין המדווחות חברות הטכנולוגיה הגדולות, חברות קמעונאות וחברות פיננסים:
טסלה, צ’ק פוינט 3M,  UPS, APPLE, AMD , GOOGLE(ALPHABET) , MICROSOFT , VISA , FACEBOOK, MCDONALDS, MASTER CARD, AMAZON  , P&G , SHOPIFY , פייזר, אסטרה-זניקה ועוד ועוד – הרשימה פשוט ארוכה.
עוד שבוע מאוד מאוד חשוב ומשמעותי להמשך שיכול להשפיע על המסחר קדימה על כל הרבעון, לטוב ולרע. לכן נקווה לדו”חות טובים עם נתונים טובים להמשך.

פתיחה שלילית ואז חיובית עוצמתית – יכול לקרות גם השבוע

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה. אחרי שבשבוע הקודם המדד עלה בכ 0.2%, השבוע חזר לרדת וסיכם ירידה של 1.28%. יהיה חשוב לעקוב אחרי תוצאות הבנקים וחברות הפיננסים בארה”ב שיכולים להעיד על כלל הענף בעולם וכנראה ישפיעו על המסחר בהם.
 • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון. השבוע מדד הנדל”ן סיכם בירידה של כ 0.95%  ושובר רצף עליות של שבועיים. כמו שאני תמיד מדגיש, נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו. נדרש לבחון בשבועות הקרובים את התוצאות לאחר הירידות, חשוב לזכור שמתחילת השנה המדד עומד על כ 20% עליה, לכן הירידות הגיוניות.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה.
  בשבועות האחרונים ענף הקמעונאיות בארץ חווה טלטלה, אני הערכתי שהכל התחיל מאז רכשה אלקטרה צריכה את יינות ביתן, מה שגרם לחששות, כשבפועל כבר עברה תקופה ארוכה והירידות נמשכות. אולי חלק ממימושים אחרי השיאים שהגיעו במהלך תקופת הקורונה ואולי זו חולשה אמיתי שצריך לחשוש ממנה. כרגע למרות שאני מייחס לתחום חשיבות אני חושב שאין קשר בין מצב החברות למצב המשק והתנהלות השוק.
  השבוע מניות הקמעונאיות בארץ סיכמו כמעט ללא שינוי, כשאולי את הקיפאון והדשדוש שוברת רשת ויקטורי שהודיעה על פתיחת רשת לסניפים שכונתיים, מהלך שצפוי להוסיף לחברה הכנסות של מאות מליונים. מהלך שלדעתי מעיד על העוצמה בשוק ועל תחושה שניתן להתרחב.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ אחרי שבועיים רצופים של ירידות משמעותיות, שהגיעו אחרי שבועיים רצופים של עליות, המדד חזר לעלות וסיכם את השבוע עם עליה של 1.29%. הנאסד”ק השבוע חזר לעלות וסיכם בכ 2%.
  שבוע 8 מתוך 10 האחרונים סיים המדד בעליות מרשימות ולכן פחד הגבהים שמורגש ולמרות זאת אני מעריך שהפריצה עוד לפנינו.

כל כיוון מסחר ללא בסיס אמיתי – כנראה שיתחלף במגמה חזקה

לסיכום, השבוע החולף הראה לנו תנודתיות מה היא, הראה לנו שמאוד קשה בפיסגה ואולי הגביר את החששות. אבל סיום חיובי ועוצמתי שבא אחרי פתיחה בירידות שלא נבעו מאירוע משמעותי או חדש הראו שהעליות יחזרו.
לכן, אני לא אומר שאפשר להיות שאננים, אבל כן נראה שכל ירידה תסתיים בעליה וכרגע ללא מהלכים דרמטיים הכיוון הוא חיובי, גם אם בדרך יהיו ירידות לא נעימות(אף פעם ירידות הן לא נעימות), החשש היחיד שלי כרגע הוא מכיוון סין שמנסה לערער את הבורסה אבל מאמין שגם עליהם הגל הזה יתגבר.
בכל שבוע אזכיר כמה חשוב לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: