מבט לשבוע הקרוב – 4.7.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

4.7.21

השבוע בשוק ההון

גם בשבוע המסחר החולף בתל אביב סיכמנו בתנועה שולית עם עליה של 0.05% אחרי שבשבוע שלפני ירדנו 0.15% – מצב בולט של – ה מ ת נ ה. לנתונים ברורים יותר או תוכניות של הממשלה החדשה לגבי ההמשך בכל מקרה ההמתנה כאן.
אבל נראה שהבחינה של רמת השיא 1709 לא תאחר לבוא ותיבחן שוב בקרוב. כל זאת בצל החזרה של איום הקורונה והתחושה שמרימה את הראש בתחלואה מתפשטת ברחבי הארץ והשבוע גם בעולם כולו.
בוול סטריט, האוירה הייתה חיובית, חיובית מאוד שבוע נוסף. כמעט בכל יום נבחנת רמת ששיא חדשה, כשהשבוע סיכמו עם עליה של כמעט 2% כל אחד מהמדדים המובילים. אולי בהשראת אישור תוכנית כלכלית נוספת של ביידן בסדר גודל של 600 מיליארד דולר מהשבוע שעבר ואולי בגלל דו”חות רבעוניים חזקים מאוד של מרבית החברות. נתון חשוב נוסף הוא נתון התעסוקה שהתפרסם בסוף וגם השבוע סיפק נתונים חזקים, חיוביים ואופטימיים והפתיע פעם נוספת את האנליסטים.
המסחר בת”א יחל השבוע עם פער ארביטראז’ חיובי של כ 0.1%. כמו בכל השבועות האחרונים אני עדיין נשאר עם ההערכה שנמשיך להמתין עם נטייה לעליות (מבט לשבוע -27.6.21) , זאת למרות החששות מעליית הקורונה. בסיכום שבועי המדדים בארה”ב סיכמו שבוע שני ברציפות של עליות מרשימות ושידרו עוצמה וכיוון ברור, כאשר
הנאסד”ק עלה כ 1.9% , הדאו עלה כ 1.7% ,מדד S&P עלה כ  2%.
השבוע בוול סטריט המסחר יחל ביום שלישי בשל חגיגות יום העצמאות ב 4.7.

השבוע סיימנו את הרבעון השני עם דו”חות חזקים מהרבעון הראשון (לכתבה על סיכום הרבעון הראשון). בעוד רגע ממש החברות יחלו להתכונן ולפרסם את דו”חות הרבעון השני כשהפעם הציפיות יהיו לדעתי גבוהות יותר והנתונים בדו”חות כבר יספקו תמונה טובה יותר על השנה שהייתה עד כה ומה שמצפה לנו בהמשך. נתונים שישפיעו מאוד על המסחר, אני מעריך שבעיקר החברות הגדולות יהיו אלה שידחפו קדימה בדו”חות ויתכן שהדו”חות במידה ויהיו חזקים ידחפו גם את הקטנות לגבהים חדשים (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).

התחושה שלי שנראה שמגמת עליות לפנינו – אופטימיות זהירה

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

  • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה. אחרי שבשבוע הקודם המדד ירד בצורה משמעותית בכ 3.4%, השבוע חזר לעלות וסיכם בעליה של 1.35%. חשוב שהמדד חזר לעלות, אני מעריך את הירידות שנראו בשבועות האחרונים אחרי חודשים של עליות ויציבות גם כמימושים וגם מהעובדה שלאחרונה עבר עדכון ונוספו אליו מניות בנקים נוספים מה שמשנה בצורה משמעותית את התנועות. חשוב לבחון בהמשך.
  • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
    ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
    כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון. גם השבוע מדד הנדל”ן סיכם ירידה של כ 0.6%, אחרי שבשבוע שעבר סיכם בירידה מינורית של כ 1% וזה כבר שבוע שלישי רצוף של ירידות. כמו שאני תמיד מדגיש, נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו. נדרש לבחון בשבועות הקרובים את התוצאות לאחר הירידות, חשוב לזכור שמתחילת השנה המדד עומד על כ 20% עליה, לכן הירידות הגיוניות.
  • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון. אכן כך היו הדוחות ברוב המקרים בארה”ב עכשיו נותר לחכות לדו”חות של הרשתות בארץ.
    בשבועות האחרונים ענף הקמעונאיות בארץ חווה טלטלה, מאז רכשה אלקטרה צריכה את יינות ביתן, מה שגורם לחששות לכל המתחרות מה שמשבוע לשבוע בולט יותר הוא חוסר היציבות שלדעתי זה חשש המשקיעים ואולי מימושים לאחר תקופת הקורונה. השבוע מניות הקמעונאיות בארץ סיכמו  בירידה ממוצעת של כ 2% (פרט ליוחננוף שעלו כ 4%), זאת לאחר שבשבוע שעבר עלו בממוצע בכ 4%.
  • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ אחרי שבשבוע הקודם סיכם בעליה נאה של כ 2.4%, גם השבוע המשיך את המגמה וסיכם בעליה של כ 1.2% . במקביל הנאסד”ק עלה גם הוא בכ 1.9% ומסכם שבוע שישי מתוך השבעה האחרונים בעליות מרשימות. נתונים מעודדים בתחום הטכנולוגיה ונראה שזו מגמה טובה שחוזרת לדחוף חזרה את השווקים לכיוון הירוק.

אחרי שבועות של המתנה – האם אפשר להיות אופטימים?

לסיכום, אחרי שבועות ארוכים של המתנה, כשבארץ נדמה שההמתנה נובעת מהמצב הפוליטי בעיקר ומחשש מחזרת הקורונה, שלדעתי יעבור מהר, נראה שמגמת עליות לפנינו ולפחות אצלי התחושה אופטימית – אופטימיות זהירה. אני מעריך שנראה את בשבוע הקרוב ניסיון לפרוץ שיאים חדשים בפרץ אופטימיות, למרות גל הקורונה החדש שפוקד אותנו ואת העולם. בכל שבוע אזכיר כמה חשוב לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

תגובה אחת על “מבט לשבוע הקרוב – 4.7.21

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: