מבט לשבוע הקרוב – 9.5.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

9.5.21

השבוע בשוק ההון

לאחר שבוע מסחר, שהסתכם בעליה של כ 0.5%, שבוע שלישי של עליה מזערית. אבל כמובן שעליה עדיפה על ירידה וזה עוד שבוע שמראה שהשוק נמצא בהמתנה וחששות וממתין לכיוון.
כמו השבועות האחרונים, גם בשבוע זה אני אמשיך להזכיר שהמגמה הכללית תהיה חיובית בזכות היציאה ממגפת הקורונה – הירידה בנתוני התחלואה, עליה בכמות המתחסנים ופתיחת ענפים רבים במשק עד כמעט פתיחה מלאה, עוזרים לשוק לקבל רוח גבית, אך עדיין לא בעוצמות גבוהות ונמשיך בהמתנה לידיעה משמעותית שתסמן כיוון ברור יותר לשוק.
יום המסחר הראשון בת”א פותח את השבוע עם פער ארביטראז’ חיובי קל שעומד על כ 0.5%.

גם השבוע במסחר בארה”ב תמשך עונת הדוחות , אך למרות העוצמה של דו”חות החברות הגדולות בעיקר בתחום הטכנולוגיה, דווקא הנאסד”ק הפגין חולשה גדולה ובולטת מול שאר המדדים. כאשר את השבוע סיכמו המדדים המובילים בוול סטריט, כפי שהערכתי בשבוע שעבר(מבט לשבוע -2.5.21). ממשיכים שבוע שני ברציפות של גמגום כאשר כל המדדים סיכמו בירידות
הנאסד”ק ירד כ – 1.7% , הדאו עלה כ – 2.5% ,מדד S&P עלה כ – 1.1%.
השבוע קרה משהו מעניין שאולי מסמן לנו את המגמה של 2021, מדד הטכנולוגיה – הנאסד”ק ירד בצורה משמעותית במיוחד בהשוואה אל מול שאר המדדים. ייתכן שלעומת 2020 שהייתה שנת הטכנולוגיות וההייטק, השנה הולכים לכיוונים אחרים או שבנאסד”ק צריכים לנקות קצת ממניות הטכנולוגיה-חלום שהכניסו למדד, אמנם הזניקו אותו וסחפו משקיעים רבים אבל באותה מידה מורידים אותו נכון לעכשיו.
כמו בשבוע שעבר לדעתי המסחר ימשיך להראות כמו רכבת הרים וחוסר ודאות.
כל זאת אחרי מספר נתוני מאקרו שליליים שהתפרסמו בחמישי ושישי.
כשהאבטלה עלתה ל 6.1% מול צפי של 5.8% ובנוסף מדד סנטימנט רוכשי הבתים צנח לשפל של עשור.

גם השבוע עונת הדו”חות נמשכת, אבל אחרי שיא הדיווחים לפני שבועיים של רוב החברות הגדולות. לא נראה שיש דו”חות מרגשים השבוע ובכל זאת זהו שבוע עם הרבה דו”חות, שכמובן יהיו חלק מהתנועה במדדים. (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים). השבוע רשימת המדווחות אפילו פחות נוצצת מבשבוע שעבר ובכל זאת כן חשוב שהאוירה והמגמה של הדו”חות יהיו חיוביים.

תל אביב נכון לעכשיו נסחרת בניתוק קל מהדרמות בארה”ב – אבל באותה עצבנות

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה.
  אחרי שבשבוע שעבר המדד עלה קלות בכ 0.5%, השבוע הוא עלה בצורה משמעותית בכ 4% , שבוע שני של עליות. נתון שצריך לשים אליו לב ולבחון גם בשבוע הקרוב.
 • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון.
  לאחר שבשבוע שעבר מדד הנדל”ן בארץ הסתכם בעליה של כ 2% , השבוע סיכם בעליה נוספת של כ 2% נוספים וזה כבר השבוע השישי ברציפות של עליות שכמו שאמרתי נתון חזק מאוד המעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון טוב שלפחות המשק הישראלי הולך אליו.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון. אכן כך היו הדוחות ברוב המקרים בארה”ב עכשיו נותר לחכות לדו”חות של הרשתות בארץ.
  השבוע הייתה תנועה חריגה במניות הרשתות בארץ וזאת בעיקר בעקבות מהלך רכישה שביצעה אלקטרה צריכה ורכשה את השליטה ביינות ביתן מה שהפיל את רוב הרשתות בשיעור של כ 10%(מלבד שופרסל שירדה כ 2.5% ויוחננוף בכ 2%)
  נתונים מעניינים אך לא מעידים על ההמשך ובכל זאת דורש מעקב.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ אחרי שבשבוע שעבר עלה כ 1% ושבר רצף ירידות של שבועיים חזר לרדת ובעוצמה בכ 4% וזאת ככל הנראה בהשפעה משבוע שלילי במדד הנאסד”ק. כאמור, הנאסד”ק סיכם בירידה של כ 1.7% , שבוע שני ברציפות של ירידות. אולי ניצנים של חולשה ואולי מימושים, בכל מקרה אלו ירידות שצריך להיות ערים וזהירים לקראת ההמשך. במיוחד שראינו בתקופת הקורונה שענף הטכנולוגיה היה המנוע ששמר את הכלכלות בחיים.

אחרי שבוע תנודתי ועצבני – ככל הנראה יראה אותו הדבר

לסיכום, גם השבוע מעריך שיהיה מסחר בסימן הססנות ועצבנות.
כאשר גם שהחברות המדווחות לא משמעותיות במיוחד, כל דו”ח שלא יהיה חיובי ואופטימי יכול להשפיע בצורה שלילית, כשבמקביל במידה ויהיו דוחות חיובים ואופטימים לא חושב שנקפוץ בצורה דרמטית.
צריך לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: