מבט לשבוע הקרוב – 8.8.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

8.8.21

השבוע בשוק ההון

אחרי שבועיים מגומגמים ותחושה אדומה באויר, השבוע הייתה הקלה וקלילות בהתנהלות. הכיוון היה ברור לאורך השבוע והתחושות הלכו בכיוון הנכון לכל משקיע שמחפש עליות. המתיחות מול סין שינתה קצת כיוון והתמקדה ב Huawei וטיפה זנחה את השאר, איום הקורונה ועליית התחלואה ברחבי העולם ואיתה גם ההגבלות השונות עדיין נמצא באויר אבל אולי דווקא מעלה זיכרונות טובים של עליות שערים.
בשבוע שעבר אולי היינו טיפה מבולבלים, השבוע הכל התנהל קצת יותר ברור..
התרעתי כבר בשבועות האחרונים, את הבלימה וצבע האדום במסכים נראה בעיקר מכיוון הגזרה של סין מול ארה”ב. נדמה שסין מנסה לחבל בתחושת ההתאוששות או סתם מנסה לעשות סיבוב כלכלי על גבי השוק המערבי שנדמה שדיי התאושש(חוץ מאיום האינפלציה שבדרך וגם הוא לדעתי ישפיע  בחיוב בסופו של דבר על ערך החברות והמניות).

שבוע המסחר החולף בתל אביב אמנם הסתכם בירידה של 0.11%, אבל בסופו של דבר זו התנהגות סבירה בהתחשב בעובדה שאנחנו רחוקים כאחוז אחד משיא של יותר משנה ובכ 2% משיא כל הזמנים והשיא של ערב משבר הקורונה. לעומת תל אביב, בוול סטריט השבוע היה חיובי בכל שלושת המדדים המובילים. כשהשבוע התאפיין לרוב בעליות וגם הם שברו שיאי כל הזמנים כשעלו עליות מדודות וזהירות בגבהים האלה.
הנאסד”ק עלה 0.39% , הדאו עלה 0.35% ,מדד S&P עלה 0.39%.
את המסחר בת”א נפתח השבוע עם פער ארביטראז’ חיובי של כ 0.3%.

אז השבוע החולף התאפיין באוירה חיובית, חיובית אבל זהירה ומהוססת, בעיקר מהקירבה לשיאים החדשים. אז כן הכיוון נראה חיובי וההתנהלות מושכת לשם, אבל חשוב לראות המשך מגמה בעוצמה גבוה יותר במיוחד כדי לדעת שהשיא הבא קרוב, אחרת אני יכול להעריך שהעליות יתחלפו בירידות. חשוב לזכור שזה אוגוסט והעולם ברובו בחופשות סוף שנה ולכן האוירה יותר מנומנמת ונפחי המסחר קטנים. ככל שהכיוון ימשוך למעלה בהמתנה לספטמבר, נראה שהפריצה לשיא חדש תגיע מהר מאוד. רעשי הרקע שסין מנסה לייצר בשווקים, נבלמים בעזרת הודעות חיוביות של ממשל ביידן שמעדכן ודוחף תוכניות תמיכה כלכליות, במשק בכלל ובתחום שוק ההון בפרט.
כמו שהערכתי בשבוע שעבר, אני חושב דווקא שתקופת הדשדוש הזו תביא אותנו לפריצה חזקה למעלה, אבל צריך להיות זהירים ולחכות להתפתחויות, במיוחד מכיוון סין שמנסה בכל פעם לאתגר את המערב בטריק אחר.
למרות החיוביות והאופטימיות שלי שהכיוון הכללי הוא כלפי מעלה, נראה שגם השבוע יהיה מגומגם וככל הנראה יכול למשוך אותנו בזמן הקרוב כלפי מטה כשבטווח הבינוני והארוך אני חושב שנגיע לשיאים חדשים. (מבט לשבוע -1.8.21).

לפני כשבועיים הגענו לשיא הדוחות עם ענקיות הטכנולוגיה שדיווחו, כשבשבוע החולף היה עמוס לא פחות, אבל פחות מעניין. גם השבוע עמוס מאוד מבחינת הדו”חות אבל אולי טיפה פחות מעניין. אבל העונה והדו”חות עוד כאן וממשיכים בקצב גבוה, בתקווה שהאופטימיות תשמר והתוצאות יתנו לנו תמונה ברורה יותר ובתקווה חיובית להמשך השנה (לכתבה על סיכום הרבעון השני). כאמור, השבוע היה עמוס דו”חות וגם הוא היה חיובי ברובו, חשוב מאוד להמשך (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים). כשהמדווחות המעניינות משבוע שעבר – GM, CVS, שאיכזבו בתוצאות אל מול  UBER ומודרנה שעקפו את התחזיות ונהנו מאפקט הקורונה.
בשבוע שעבר היה עומס מאוד בדיווחים ואולי פחות מעניין, השבוע יהיה עמוס מאוד לא פחות אבל עם חברות שאולי יעניינו יותר, בניהן:
AMC של השורטיסטים , WIX הישראלית, NIO הנושא החם והקונפליקט בין טרנד הרכבים החשמליים והמלחמה מול סין, PALANTIR – שההנפקה שלה עוררה עניין אבל מאז מאוד מאכזבת, DISNEY ו LUMINAR(ניתוח מניית לומינאר – LAZR) – בהן יש לי עניין אישי ו WISH שמעוררת עניין אבל גם היא לא בדיוק ממריאה.

שבוע רגוע וחיובי יותר – סימן להמשך?

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה. סוגר שבוע שני ברציפות של עליות עם עליה של כ 1.4%. יהיה חשוב לעקוב אחרי תוצאות הבנקים וחברות הפיננסים בארה”ב שיכולים להעיד על כלל הענף בעולם וכנראה ישפיעו על המסחר בהם.
 • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון. השבוע מדד הנדל”ן סיכם בירידה משמעותית של כ 2% . כמו שאני תמיד מדגיש, נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו. נדרש לבחון בשבועות הקרובים את התוצאות לאחר הירידות, חשוב לזכור שמתחילת השנה המדד עומד על כ 17% עליה, לכן הירידות הגיוניות.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה.
  בשבועות האחרונים ענף הקמעונאיות בארץ חווה טלטלה, אני הערכתי שהכל התחיל מאז רכשה אלקטרה צריכה את יינות ביתן, מה שגרם לחששות, כשבפועל כבר עברה תקופה ארוכה והירידות נמשכות. אולי חלק ממימושים אחרי השיאים שהגיעו במהלך תקופת הקורונה ואולי זו חולשה אמיתי שצריך לחשוש ממנה. כרגע למרות שאני מייחס לתחום חשיבות אני חושב שאין קשר בין מצב החברות למצב המשק והתנהלות השוק.
  השבוע מניות הקמעונאיות בארץ סיכמו בירידה ממוצעת של כ 0.4%.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ מסכם שובר רצף עליות של שבועיים עם ירידה של 0.76% כשהנאסד”ק אחרי שבוע יציב, עלה קלות בכ 0.4%. שבוע 9 מתוך 12 האחרונים סיים המדד בעליות מרשימות ולכן פחד הגבהים שמורגש ולמרות זאת אני מעריך שהפריצה עוד לפנינו.

כל כיוון מסחר ללא בסיס אמיתי – כנראה שיתחלף במגמה חזקה

לסיכום, השבוע החולף הסתכם חיובי אבל עם רתיעה מהפיסגה, בימים רגילים לא סימן טוב להמשך, מכיוון שאת הפסגה צריך לכבוש במהירות. לכן חשוב שכשהעליות ושבירת השיאים באזור שזה יהיה בעוצמה ונוכחות שאני מעריך שתגיע אבל אחרי חופשות הקיץ והדלילות בשווקים. גם השבוע להערכתי צפוי לנו שבוע דומה, כשהנדנדה יכולה להיות בכל יום אבל בסיכום כללים אנחנו נוטים למעלה. לכן, תמשיכו להיות ערניים ולא שאננים, אבל כן נראה שכל ירידה תסתיים בעליה וכרגע ללא מהלכים דרמטיים הכיוון הוא חיובי, גם אם בדרך יהיו ירידות לא נעימות(אף פעם ירידות הן לא נעימות), החשש היחיד שלי כרגע הוא מכיוון סין שמנסה לערער את הבורסה אבל מאמין שגם עליהם הגל הזה יתגבר.
בכל שבוע אזכיר כמה חשוב לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

גילוי נאות: מחזיקבמניות: DIS, LAZR, המצוינות בסקירה. וככזה הנני בעל עניין ישיר בניירות אלו. האמור מוגש כבסיס למחקר ראשוני — אין לראות בכתוב המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, לרבות ניירות הערך שהוזכרו לעיל, ו/או כייעוץ השקעות ו/או כתחליף לייעוץ השקעות המותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: