מבט לשבוע הקרוב – 6.6.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

6.6.21

השבוע בשוק ההון

אז אחרי ששבוע שעבר היה שבוע של נחת, השבוע האחרון היה כנראה התאוששות מההלם של העליות המרשימות ובדיקת הכרה לודא שלא הגזימו בעליות(לדעתי סימן חיובי). לאחר שבוע מסחר שהתאפיין בהמתנה בארה”ב וירידות בארץ.
שבוע המסחר בתל אביב הסתכם בירידה של כ 1.2%  ושובר רצף של שבועיים בהם המדד עלה בכ 4%.
השבוע בארץ ראינו ירידות שלדעתי הן קצת מימושים אחרי רצף עליות, נדרש לבחון את ההמשך בתקווה שזו לא מגמה, מה שלא נראה כי השוק עד כה הפגין עוצמה.
בגזרת ארה”ב בה שלושת המדדים המובילים הפגינו דשדשו לאורך השבוע כשתוצאות יום המסחר האחרון הביאו לסיכום חיובי של השבוע. זאת לאחר תוצאות מעורבות בשוק התעסוקה בארה”ב שלא התרחב כמו שציפו מצד אחד אבל האבטלה ירדה מצד שני.
המסחר בת”א יפתח את השבוע עם פער ארביטראז’ של 0.01% (אחרי ששבוע שעבר עמד על 0), כשמניות הארביטראז’ עצמן צפויות לרדת כ 0.06%.

לאחר שבועיים של עליות, השבוע, בורסת תל אביב סיכמה בירידה של כ 1.2% ושברה את הרצף שלעומתה סיכמו המדדים המובילים בוול סטריט בצורה חיובית.
בשבוע שעבר הערכתי שנמשיך להמתין עם נטייה לעליות (מבט לשבוע -30.5.21) , בארץ לצערי סיימנו בירידות אבל מאמין ומקווה שהרוח החיובית מארה”ב בסוף השבוע תשפיע עלינו ועליהם להמשך. בסיכום שבועי המדדים בארה”ב סיכמו בעליות, כאשר
הנאסד”ק עלה 0.57% , הדאו עלה 0.85% ,מדד S&P עלה  0.69%.
וזה כבר שבוע שלישי ברציפות שהגיע לאחר כארבעה שבועות מגומגמים, מבולבלים ותנודתיים מאוד.

אנחנו בישורת האחרונה של הדו”חות לרבעון הראשון של השנה, שבסך הכל הייתה לרוב מעבר לציפיות ונתנה אופטימיות זהירה למשקיעים והאנליסטים. אחרי שגם בשבוע החולף סך הדו”חות היה חיובי, השבוע הדו”חות הם של חברות שפחות נמצאות ברדאר. דו”חות של חברות שוליות ככל שיהיו הם תמיד חשובים וכולם יכולים להשפיע על המסחר, כשדו”חות חזקים יכולים לספק אופטימיות שתמיד נדרשת כדי לסחוף את השוק קדימה. (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).

שבוע המתנה נוסף – כל הערכה מה יהיה היא בגדר הימור

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה.
  אחרי שבשבוע הקודם המדד השלים חמישה שבועות של עליות ועלה בכ 2.5%, השבוע שבר המדד את הרצף ונראו מימושים, כשהמדד ירד בכ 1.5% . ירידות לגיטימיות אחרי רצף ארוך של עליות משמעותיות
 • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון.
  גם מדד הנדל”ן שובר רצף עליות של שבועיים בהם עלה המדד מעל 4%, והשבוע נראו ירידות משמעותיות, כשהמדד סיכם בירידה שבועית משמעותית של כ 3.7%. כמו שאמרתי נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו. נדרש לבחון בשבועות הקרובים את התוצאות לאחר ירידה משמעותית כזו.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון. אכן כך היו הדוחות ברוב המקרים בארה”ב עכשיו נותר לחכות לדו”חות של הרשתות בארץ.
  בשבועות האחרונים ענף הקמעונאיות בארץ חווה טלטלה, מאז רכשה אלקטרה צריכה את יינות ביתן, מה שגורם לחששות לכל המתחרות מה שמשבוע לשבוע בולט יותר הוא חוסר היציבות שלדעתי זה חשש המשקיעים ואולי מימושים לאחר תקופת הקורונה. אחרי שבשבוע הקודם המדד סיכם ירידה ממוצעת של כ 3%, גם השבוע ירדו החברות בכ 1.5% בממוצע וזהו השבוע השני ברציפות של ירידות לא קטנות שחשוב לשים לב אליהן למרות הכוכבית של יינות ביתן. אך לדעתי לא מעידים כרגע על המצב בשוק.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ אחרי שבשבוע הקודם סגר שבועיים רצופים של עליות וסיכם בעליה של כ 1.5%, השבוע נשבר הרצף כשהמדד ירד כ 2%. לעומתו, הנאסד”ק סיכם שבוע שלישי ברציפות של עליות עם עליה שבועית של כ – 0.57% אחרי שבשבוע הקודם עלה כ 1.6%.

מתקרבים לשיא ונכנסים לכוננות

לסיכום, בולטת העובדה שהתנודתיות, ההססנות והעצבנות בשוק לא נגמרו וצפויים לנו עוד שבועות לא ברורים בהמשך. כל הערכה היא בגדר הימור כרגע, כשהעובדה היא שכשהנתונים טובים הבורסות לא בהכרח עולות והפוך כשהנתונים לא נראים מזהירים, אנחנו לעיתים מקבלים מסכים ירוקים. אני מעריך שנראה את השבוע הקרוב דומה לשבוע החולף כשהנטייה הפעם תהיה לכיוון ירידות אחרי כמה שבועות של עליות מרשימות. כמובן שזו התבססות על תחושה ומחשבה לאחר שבועות של עליות בצירוף הנתונים כי אנחנו נמצאים בקצה שיא השיאים וכו’ וכו’ מה שמביא אותנו לרמות התנגדות – טכניות ופסיכולוגיות שאין מנוס משפיעות על המסחר, גם של הסוחר הפשוט וגם של בתי ההשקעות הגדולים.
בכל שבוע אזכיר שחשוב לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: