מבט לשבוע הקרוב – 30.5.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

30.5.21

השבוע בשוק ההון

שבוע ראשון שאפשר להגדיר שבוע של נחת, לפחות בגזרת שוק ההון. לאחר שבוע מסחר שהתאפיין ברובו בעליות, בארץ במצב הביטחוני ובארה”ב בעזרת תוכניות קונקרטיות. תוכניות לתמיכה בכלכלה לצד מיגור האינפלציה ובנוסף לכך ולא פחות חשוב מיגור הקורונה והתקדמות אדירה בכמות המחוסנים. שבוע המסחר בתל אביב הסתכם בעליה של כ 1.7% , שבוע שני ברציפות של עליות לאחר שבשבוע שעבר סיכם ב 2.2% .
השבוע המסכים היו צבועים בירוק ברוב הזמן והתחושה שהאוירה השתנתה ונוטה להיות חיובית. זאת למרות החששות האמיתיים מפני אינפלציה עולמית, חששות שעדיין קיימים ומאיים על שוקי ההון במקביל לאי בהירות מכיוון אירופה שמתקשה לצאת מהקורונה ומצב הכלכלה שם עדיין לא ברור.
יום המסחר הראשון בת”א פותח את השבוע עם פער ארביטראז’ של אפס עגול, כשמניות הארביטראז’ עצמן צפויות לרדת כ 0.23%.

לאחר שבוע שני רצוף של עליות כשהפעם המגמה הייתה ברורה וכמעט אחידה, השבוע סיכמו המדדים המובילים בוול סטריט, כמעט כמו כפי שהערכתי בשבוע שעבר(מבט לשבוע -23.5.21) והשוני הוא דווקא לטובה, לאחר שבועות של גמגום ועוד שבוע מבולבל ותנודתי, השבוע המגמה הייתה חיובית כמעט לאורך כל הדרך. כאשר גם השבוע הגיעו דו”חות חזקים של הקמעונאיות,
הנאסד”ק עלה כ – 1.6% , הדאו עלה כ – 1.3% ,מדד S&P עלה כ – 1%.
שבוע שני ברציפות לאחר כארבעה שבועות מגומגמים, מבולבלים ותנודתיים מאוד. השבוע המסחר בארה”ב יחל ביום שלישי, עקב יום הזיכרון שחל ביום שני ולא יתקיים בו מסחר.

אנחנו בישורת האחרונה של הדו”חות לרבעון הראשון של השנה, שבסך הכל הייתה לרוב מעבר לציפיות ונתנה אופטימיות זהירה למשקיעים והאנליסטים. בשבוע החולף דיווחו כמה חברות שמעניינות אותי אישית. בינהן אנבידיה שנושפת בעורפה של אינטל וחברת סיילפוס, שתי חברות טכנולוגיה כל אחת בתחומה וכל אחת בדרכה הכתה את התחזיות ובנוסף סיפקו תחזית חיובית מאוד לגבי העתיד, מה שהקפיץ את המניות ואת אופטימיות המשקיעים. (סיילפורס סימול CRM פירוט בחדר הניתוח) ואחרונה חביבה אחת החברות החביבות עליי Big Lots חברה קמעונאית בגודל בינוני בארה”ב, גם היא הכתה את התחזיות אך ירדה לאחר מכן במסחר וזאת ככל הנראה מרצון למימושים והודעת החברה על צמצום הדיבידנד, כמו שאני נוהג להדגיש שוב ושוב קמעונאיות הן מדד מאוד חזק על המשק ויהיה מעניין לראות את הדו”חות שלהן(סימול BIG פירוט בחדר הניתוח). בנוסף אליהן קמעונאית נוספת בסדר גודל משמעותי בארה”ב היא COSTCO שגם היא עמדה בציפיות אך גמגמה במסחר. דו”חות חשובים מאוד שיכולים לספק אופטימיות זהירה להמשך. (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).

השבוע השוורים הראו נוכחות בוול סטריט

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה.
  אחרי שבשבוע הקודם המדד עלה בצורה משמעותית בכ 3.7%, השבוע הוסיף המדד ועלה המדד בכ 2.5% ומשלים שבוע חמישי ברציפות של עליות. נתון חזק נוסף שמעיד על יציבות ועוצמה.
 • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון.
  לאחר שבשבוע הקודם עלה בכ 4% , השבוע הסתכם בעליה שולית של כ 0.1% וזה שבוע שני ברציפות של עליות, כמו שאמרתי נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון. אכן כך היו הדוחות ברוב המקרים בארה”ב עכשיו נותר לחכות לדו”חות של הרשתות בארץ.
  בשבועות האחרונים ענף הקמעונאיות בארץ חווה טלטלה, מאז רכשה אלקטרה צריכה את יינות ביתן, מה שגורם לחששות לכל המתחרות, אחרי שבשבוע הקודם המדד סיכם עליה ממוצעת של כ 1%, השבוע ירדו החברות בכ 3% בממוצע.
  נתונים מעניינים ונדרש יהיה לעקוב אחריהם, אך לדעתי לא מעידים כרגע על המצב בשוק.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות.מדד הטכנולוגיה , בארץ אחרי שבשבוע הקודם שבר רצף של שלושה שבועות וסיכם בעליה של כ 2.5%, השבוע עלה בעוד כ 1.5% וזה שבוע שני ברציפות של עליות וכמו בירידות גם בעליות זאת תוצאה והשפעה מהתנועה והאוירה  במדד הנאסד”ק. כאמור, הנאסד”ק אחרי שבשבוע הקודם עלה כ 2.6% השבוע עלה כ 1.6% וגם הוא שבר רצף של שלושה שבועות של ירידות עם שבועיים רצופים של עליות בולטות. אולי ניצנים של אופטימיות ושינוי כיוון.

אחרי שבוע תנודתי שהסתכם בצורה חיובית – אולי הגיעה התפנית

לסיכום, לאחר מספר שבועות עצבניים ותנודתים, השבוע הגיע שבוע עם מגמה ברורה וחיובית ללא תנודות חריגות. ייתכן כי זו תחילה של מגמה לאחר כמה שבועות תנודתיים שהסתיימו באופן חיובי. אך בכל זאת אי אפשר לנוח על המשמר וצריך להיות ערניים לקראת ההמשך ולראות האם זו מגמה שתמשך או פרץ אופטימיות חולף. אני מעריך שנראה את אותו הסגנון גם השבוע בדחיפה ואופטימיות מהשבוע שעבר.
ואחרי שאמרתי את זה בשבוע שעבר גם השבוע אגיד שאולי השבוע החולף הוא התפנית האמיתית, שלאחר מימוש יצר הירידות וסיפוק התחושה של תחתית נחזור וננסה בשבועות הקרובים לחזור ולמצוא שיאים חדשים.
צריך לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

גילוי נאות: מחזיק במניות: BIG , CRM, NVDA המצוינות בסקירה. וככזה הנני בעל עניין ישיר בניירות אלו. האמור מוגש כבסיס למחקר ראשוני — אין לראות בכתוב המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, לרבות ניירות הערך שהוזכרו לעיל, ו/או כייעוץ השקעות ו/או כתחליף לייעוץ השקעות המותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: