מבט לשבוע הקרוב – 27.6.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

27.6.21

השבוע בשוק ההון

את שבוע המסחר החולף בתל אביב סיכמנו בירידה שולית של 0.15% ונראה שהבחינה של רמת השיא 1709 לא הפחידה יותר מידי ותיבחן שוב בקרוב. כל זאת בצל החזרה של איום הקורונה והתחושה שמרימה את הראש בתחלואה מתפשטת ברחבי הארץ.
בוול סטריט, האוירה הייתה חיובית, כשהמדדים המובילים נוגעים משבוע לשבוע בשיאים משל עצמם, כשהשבוע סיכמו עם עליה של כ 1.5% כל אחד.  אולי בהשראת אישור תוכנית כלכלית נוספת של ביידן בסדר גודל של 600 מיליארד דולר. נתון חשוב נוסף הוא נתון התעסוקה שהתפרסם בסוף השבוע והראה עליה של כ 30 אלף יותר מבקשי עבודה חדשים מאשר ציפו אך במקביל סך כל המובטלים עמד על 3.39 מיליון שהם כ 70 אלף אנשים פחות מהצפי וזה נתון מעודד שיכול  לתת רוח גבית חיובית להמשך.
המסחר בת”א יחל השבוע עם פער ארביטראז’ חיובי של כ 0.4%. כמו בכל השבועות האחרונים אני עדיין נשאר עם ההערכה שנמשיך להמתין עם נטייה לעליות (מבט לשבוע -13.6.21) , זאת למרות החששות מעליית הקורונה. בסיכום שבועי המדדים בארה”ב סיכמו בעליות נאות, כאשר
הנאסד”ק עלה כ 1.41% , הדאו עלה כ 1.8% ,מדד S&P עלה כ  1.39%.

אחרי שהשבוע שעבר הסתכם בירידה  של כ 1.2%, ירידה ששברה רצף עליות של שבועיים, השבוע נראתה עליה צנועה אך נחושה של 0.4% שאמנם לא מרשימה אבל הראתה התמדה של עליות לאורך השבוע. כמו בכל השבועות האחרונים אני עדיין נשאר עם ההערכה שנמשיך להמתין עם נטייה לעליות (מבט לשבוע -6.6.21) , כי למרות שאני אופטימי מהשבוע החולף עדיין ההססנות וההמתנה ממשיכות להוביל. בסיכום שבועי פרט לדאו ג’ונס שסיכם בירידה המדדים בארה”ב סיכמו בעליות מרשימות בהובלת מניות הטכנולוגיה, כאשר
הנאסד”ק עלה כ 3.3% , הדאו ירד כ 0.3% ,מדד S&P עלה כ  1.3%.

אמנם אנחנו לקראת סיום הרבעון השני של 2021 אבל אפילו השבוע התפרסומו דו”חות של חברות. בינהן חברת FedEx (לסקירה המלאה), שאמנם הכו את התחזיות עם דו”חות חזקים במיוחד, אבל הודיעו כי הם צופים ירידה משיא הפעילות אליו הגיעו בעקבות הקורונה. עונת הדו”חות מגיעה לסיומה וסך הכל הייתה לרוב מעבר לציפיות ונתנה אופטימיות זהירה למשקיעים והאנליסטים. גם השבוע יפורסמו דו”חות רבעוניים, שבוע דליל כמו בשבועות האחרונים אבל יעניין לראות את דו”חות באד, באט & ביונד שיכולים להעיד על מצב הצרכנים. (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).

בארץ הקורונה מרימה את הראש – נקווה שהדובים לא

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

  • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה. אחרי שבשבוע הקודם המדד שבר רצף ירידות של שבועיים ועלה בכ 1%, השבוע חזר לרדת בצורה משמעותית בכ 3.4%. אני מעריך את הירידות שנראו בשבועות האחרונים אחרי חודשים של עליות ויציבות גם כמימושים וגם מהעובדה שלאחרונה עבר עדכון ונוספו אליו מניות בנקים נוספים מה שמשנה בצורה משמעותית את התנועות. חשוב לבחון בהמשך.
  • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
    ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
    כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון. השבוע מדד הנדל”ן סיכם ירידה של כ 1%, אחרי שבשבוע שעבר סיכם בירידה מינורית של כ 0.5% וזה כבר שבוע שני של חולשה. כמו שאני תמיד מדגיש, נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו. נדרש לבחון בשבועות הקרובים את התוצאות לאחר הירידות, חשוב לזכור שמתחילת השנה המדד עומד על כ 20% עליה, לכן הירידות הגיוניות.
  • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון. אכן כך היו הדוחות ברוב המקרים בארה”ב עכשיו נותר לחכות לדו”חות של הרשתות בארץ.
    בשבועות האחרונים ענף הקמעונאיות בארץ חווה טלטלה, מאז רכשה אלקטרה צריכה את יינות ביתן, מה שגורם לחששות לכל המתחרות מה שמשבוע לשבוע בולט יותר הוא חוסר היציבות שלדעתי זה חשש המשקיעים ואולי מימושים לאחר תקופת הקורונה. השבוע מניות הקמעונאיות בארץ עלו בצורה משמעותית, בעליה ממוצעת של כ 4% , עליה השוברת אוירה ומגמה שלילית שנמשכה בשבועות האחרונים. עליה שככל הנראה הגיעה בעקבות חששות הקורונה והזיכרון שאנשים הסתערו על הסופרים, אך לדעתי עדיין לא סימן להמשך.
  • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ אחרי שבשבוע הקודם וסיכם בירידה של כ 1%, השבוע חזר המדד לעלות, כשסיכם את השבוע בעליה נאה של כ 2.4%. כשהנאסד”ק עלה גם הוא בכ 1.4% ומסכם שבוע חמישי מתוך השישה האחרונים בעליות מרשימות.

גם השבוע נגיע לשיאים חדשים?

לסיכום, אני לא כל כך מחדש משבוע לשבוע אבל זה המצב בשוק של הססנות ותנודתיות בולטת ונראה שהן לא נגמרו. העצבנות במסחר נדמה שנעלמה קצת וההתנהלות קצת יותר שפויה. נכון לעכשיו, כל הערכה היא בגדר הימור. אני מעריך שנראה את השבוע הקרוב דומה לשבוע החולף, עליות קלות ואולי השבוע נראה התפרצות של אופטימיות ובגזרה הישראלית, הרבה תלוי במקרים והתגובות של הממשלה החדשה  וגל הקורונה החדש שפוקד אותנו. בכל שבוע אזכיר שחשוב לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: