מבט לשבוע הקרוב – 25.4.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

25.4.21

השבוע בשוק ההון

לאחר שבוע מסחר, שהסתכם בעליה של כ 0.1%, שבוע של חוסר ודאות ותנודתיות רבה עם הצהרות בעייתיות למשקיעי הבורסה ע”י נשיא ארה”ב. ניתן להסתכל על השבוע בצורה חיובית יותר מסך הכל עליה של 0.1% מכיוון שזה יכל להיות גרוע יותר.
כמו השבועות האחרונים, גם בשבוע זה אני אמשיך להזכיר ש המגמה הכללית תהיה חיובית בזכות היציאה ממגפת הקורונה – הירידה בנתוני התחלואה, עליה בכמות המתחסנים ופתיחת ענפים רבים במשק עד כמעט פתיחה מלאה, עוזרים לשוק לקבל רוח גבית, בנוסף לשיחות שמסתמן שהולכות לכיוון של הסכם עם האירנים(לא טוב אולי לישראל אבל מניח שטוב למשקיעים והבורסות ברחבי העולם). אך עדיין לא בעוצמות גבוהות ונמשיך בהמתנה לידיעה משמעותית שתסמן כיוון ברור יותר לשוק.
יום המסחר הראשון בת”א יפתח השבוע עם פער ארביטראז’ חיובי קל שעומד על 0.13%.

גם השבוע במסחר בארה”ב תמשך עונת הדוחות שהחלה בשבוע שעבר עם נתונים חיוביים וחזקים של בנקיים מרכזיים, שכמו שציינתי מעידים לדעתי על חוזק השוק ועל יציבות המערכת. נתונים משמעותיים שיכולים לסמן על הבאות.
השבוע עונת הדוחות תופסת תאוצה עם מאות מדווחות בהן,
אפל, גוגל, מיקרוסופט, פייסבוק, איביי, אמזון, מקדונלד ועוד ועוד הרשימה ארוכה מאוד. לכן, זהו שבוע קריטי שישפיע מאוד על ההמשך.
כאשר את השבוע סיכמו המדדים המובילים בוול סטריט, כפי שהערכתי בשבוע שעבר(מבט לשבוע -18.4.21) במגמה מעורבת ושברו רצף עליות של כארבעה שבועות
הנאסד”ק ירד – 0.16% , הדאו עלה – 0.02% ,מדד S&P עלה – 0.23%.
המדדים סך הכל נשארו במקומם, מה שממחיש מאוד את ההמתנה
כמו בשבוע שעבר לדעתי המסחר ימשיך להיות מהוסס עם נטייה קלה לעליות. כאשר המניות הגדולות יהיו יציבות ואלו הספקולטיביות יותר יכולות עדיין “לחטוף” פה ושם מכיוון שהעצבנות גדולה. בשבוע שעבר התפרסמו דוחות מעורבים עם נקודות למחשבה ובחינה.

רשימת המרוויחות ועוקפות התחזיות נמצאות P&G, קוקה קולה, AT&T, ורייזון שכולן חיוביות וטובות, עקפו את התחזיות, כאשר הנתונים מארבעת החברות העוסקות בתקשורת וצריכה פרטית, מאוד חשובים וטובים לדעתי לתמיכה בעליות בשווקים. יחד איתן יש את אינטל ונטפליקס שגם הן עקפו את התחזיות אבל יש להן כוכבית על, אינטל מכיוון שנראתה ירידה בנתח שוק של 20% בתחום מרכזי של Data Center נתון מאוד משמעותי בהתחשב בכך ששבוע קודם Nvidia (לסקירה המלאה על אנבידיה) הכתה את התחזיות והכריזה כי תתעסק כמעט בכל תחום ונתח שוק בו אינטל נמצאת, מה שהוביל לירידות נוספות במחיר אינטל ואולי המצב מביא את אינטל למחיר קניה נוח.
בכל מקרה הירידה בהכנסות בתחום הזה ונקודות חולשה נוספות בדוחות של אינטל אולי יכולים להעיד על חולשה כללית בעולם וכדאי לשים לב לנושא בדוחות הבאים.
בנוסף לאינטל ישנה נטפליקס שגם היא עקפה את התחזיות אך איכזבה בשורת הממנויים, עם כמות נמוכה מהצפוי ועדכון כי הם לא צופים גידול משמעותי במקביל למלחמה גדולה בתחום הסטרימינג, בעיקר ע”י חברת דיסני – DIS, נקודה מעניינת שצריך לבחון בהמשך הרבעון ובדוחות הבאים שאולי מעידים כמו במקרה של אינטל על חולשה בשוק.

רשימת החברות שאיכזבו ופספסו את התחזיות, יונייטד איירלינס ממנה לא היו הרבה ציפיות גם כך ולדעתי לא מעידה על המצב בשוק. לעומת יונייטד, שלוש חברות שפספסו וכן מעניין לבחון ולחשוב מה הנתונים אומרים, הן קימברלי-קלארק חברה קמעונאית וגדולה וחולשה בה צריכה להיבחן ולראות אם גם ברבעון הבא, אריקסון אמנם עברה את שיאה אבל עדיין נחשבת בתחום התקשורת ומערכות טכנולוגיה שגם כאן חשוב לראות ברבעון הבא. המעניינת והבעייתית ביותר מכל המאכזבות היא אמריקן אקספרס שהיא שיקוף ישיר למצב המשק והאנשים לדעתי. אני בכל הזדמנות מציין כי מצב הבנקים והגופים הפיננסים מאוד חשוב ומשקף את המצב של הצרכנים. כאשר חברה כמו אמריקן אקספרס מפספסת תחזיות, למרות שהרוויחו ולא הפסידו, זה צריך להדליק נורה אדומה.
כשמול זה אני דווקא רואה אופטימיות מכך שהחברה ציינה שסך ההוצאות של הלקוחות שלהם גדלו לעומת הרבעון הקודם והמקביל.

שבוע קריטי של דוחות עם מאות דוחות רבעוניים

השבוע לדעתי תורגש תנועה ערה וחיובית בסקטור האנרגיה הירוקה, כאשר בשבוע החולף נשיא ארה”ב כינס ועידה עולמית בהשתתפות 40 מדינות בינהן, סין וכמובן מעצמות אירופה ואפילו ישראל.
כולן כולל כולן הביעו תמיכה בנושא ואפילו המזהמת הגדולה בעולם סין הסכימה למהלכים מרחיקי לכת ומשמעותיים.(לכתבה המלאה בנושא האנרגיות הירוקות)

השבוע אתייחס לסקטורים, כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק האמריקאי ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק.
  אחרי שבשבוע שעבר המדד סגר בירידה של כ 0.8%, השבוע הוא הוסיף לרדת מעט בכ 0.1% ירידה מינורית אך זהו שבוע שני ברציפות של חולשה קלה וכל זאת אחרי מספר שבועות רצופים של עליות משמעותיות. נתון שצריך לשים אליו לב ולבחון גם בשבוע הקרוב.
 • נדל”ן – לדעתי גם תחום הנדל”ן מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון.
  לאחר שבשבוע הקודם מדד הנדל”ן בארץ הסתכם בעליה של כ 2.5% , השבוע סיכם בעליה של כ 4% נוספים וזה השבוע הרביעי ברציפות של עליות שכמו שאמרתי נתון המעיד לדעתי על עוצמה והתאוששות.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון.
  קוקה קולה, P&G(פרוקטר אנד גמבל) חברות משמעותיות מאוד שפרסמו נתונים חשובים להמשך ואני מאמין שתהיה השפעה חיובית על השוק.
  אז בהשוואה בין החברות הקמעונאיות בארץ היה מסחר מגוון – הממוצע הסתכם גם השבוע בעליה של כחצי אחוז וזהו שבוע שני ברציפות. נתון חשוב שגם אחריו חשוב לעקוב.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה נטפליקס – עקפו תחזיות אבל נתוני המנויים מדליקים נורות אדומות ומראים חולשה קלה, אולי רק של נטפליקס ואת זה נגלה אולי לאחר דוחות דיסני.
  אינטל – ניצבת בפני תחרות מוצהרת של אנבידיה(סקירה מורחבת מחדר הניתוח על אנבידיה) שמכוונת לכל נתחי השוק של אינטל.
  מדד הטכנולוגיה , בארץ ירד קלות כ 1.8% וזה שבוע שני ברציפות, השבוע גם הנאסד”ק סיכם בירידה קלה אמנם של 0.16% , אולי ניצנים של חולשה ואולי מימושים, בכל מקרה אלו ירידות שצריך להיות ערים וזהירים לקראת ההמשך. במיוחד שראינו בתקופת הקורונה שענף הטכנולוגיה היה המנוע ששמר את הכלכלות בחיים.

והסוחרים רק מבקשים לחזור ולראות מסכים ירוקים

לסיכום, גם השבוע מעריך שיהיה מסחר בסימן הססנות ועצבנות, עם המתנה לדוחות.
כאשר כל דו”ח שלא יהיה חיובי ואופטימי יכול לגרור את השוק כלפי מטה, כשבמקביל במידה ויהיו דוחות חיובים ואופטימים לא חושב שנקפוץ בצורה דרמטית.
צריך לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: