מבט לשבוע הקרוב – 2.5.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

2.5.21

השבוע בשוק ההון

לאחר שבוע מסחר, שהסתכם בעליה של כ 0.7%, עוד שבוע של עליה מזערית. אבל כמובן שעליה עדיפה על ירידה וזה עוד שבוע שמראה שהשוק נמצא בהמתנה וממתין לכיוון.
כמו השבועות האחרונים, גם בשבוע זה אני אמשיך להזכיר שהמגמה הכללית תהיה חיובית בזכות היציאה ממגפת הקורונה – הירידה בנתוני התחלואה, עליה בכמות המתחסנים ופתיחת ענפים רבים במשק עד כמעט פתיחה מלאה, עוזרים לשוק לקבל רוח גבית, אך עדיין לא בעוצמות גבוהות ונמשיך בהמתנה לידיעה משמעותית שתסמן כיוון ברור יותר לשוק.
יום המסחר הראשון בת”א יפתח השבוע עם פער ארביטראז’ שלילי קל שעומד על כ 0.3%.

גם השבוע במסחר בארה”ב תמשך עונת הדוחות שתמשיך שבוע גדוש מאוד של דוחות של החברות הגדולות, כמו שציינתי מעידים לדעתי על חוזק השוק ועל יציבות המערכת. נתונים משמעותיים שיכולים לסמן על הבאות.
כאשר את השבוע סיכמו המדדים המובילים בוול סטריט, כפי שהערכתי בשבוע שעבר(מבט לשבוע -25.4.21). ממשיכים שבוע שני ברציפות של גמגום כאשר כל המדדים סיכמו בירידות
הנאסד”ק ירד – 0.7% , הדאו ירד – 0.2% ,מדד S&P עלה – 0.2%.
המדדים סך הכל נשארו במקומם, מה שממחיש מאוד את ההמתנה וזאת למרות דוחות חזקים של החברות הגדולות.
כמו בשבוע שעבר לדעתי המסחר ימשיך להיות מהוסס עם נטייה קלה לעליות.

החברות המרכזיות שנמצאות ברשימת המרוויחות ועוקפות התחזיות נמצאות גוגל, אמזון, אפל שהכו את התחזיות ובנוסף לכך הדוחות העידו על עוצמה וציפייה להמשך גידול ושיפור בפעילות, בהכנסות וברווחים. כששלושת החברות דיווחו על התרחבות מנועי הצמיחה שלהן – כל אחת בתחומה. עוד חברה שעקפה את התחזיות ומשדרת חוזק והתאוששות היא סמל האוכל האמריקאי – מקדונלד שכמו חברות הטכנולוגיה דיווחה על רווחים וציפייה לשיפור בהמשך. מולן  נמצאת לכאורה מאכזבת שאמנם הכתה את התחזיות והרוויחה גם היא מיליוני דולרים אך בתוך הדוחות ניכר היה כי הדרישה והשימוש בפייסבוק דועכת מה שמדאיג את החברה והמשקיעים ואלי דווקא זה יעורר את ההנהלה לעשות שינוי שיחזיר את החברה לכיוון הגדילה והדהירה קדימה. (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).

השבוע רשימת המדווחות קצת פחות נוצצת ובכל זאת כן מעניין יהיה לראות את חברת פייזר – לאחר רבעון של חיסונים וחברת GM שהיא ברומטר משמעותי לכלכלת ארה”ב ועוד שתי חברות שאותי אישית מעניינות הן Solar EDGE הישראלית בתחום האנרגיה הירוקה וביונד מיט שמסקרנת אותי בכל הנושא של הפוטנציאל השוק שלה לאלטרנטיבה לבשר.

מחכים לכיוון מוול סטריט

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק האמריקאי ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק.
  אחרי שבשבוע שעבר המדד סגר בירידה של כ 0.1%, השבוע הוא דווקא עלה קלות בכ 0.5% , עליה אחרי שבועיים של ירידות קלות. נתון שצריך לשים אליו לב ולבחון גם בשבוע הקרוב.
 • נדל”ן – לדעתי גם תחום הנדל”ן מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון.
  לאחר שבשבוע שעבר מדד הנדל”ן בארץ הסתכם בעליה של כ 4% , השבוע סיכם בעליה נוספת של כ 2% נוספים וזה השבוע חמישי ברציפות של עליות שכמו שאמרתי נתון המעיד לדעתי על עוצמה והתאוששות.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון.
  בהשוואה בין החברות הקמעונאיות בארץ – הממוצע הסתכם גם השבוע בעליה של כחצי אחוז וזהו שבוע רביעי ברציפות. נתון חשוב שמראה עליה מתמדת וגם אחריו חשוב לעקוב.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאבד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ עלה כ 1% ושבר רצף ירידות של שבועיים, כאמור, הנאסד”ק סיכם בירידה של 0.7% , אולי ניצנים של חולשה ואולי מימושים, בכל מקרה אלו ירידות שצריך להיות ערים וזהירים לקראת ההמשך. במיוחד שראינו בתקופת הקורונה שענף הטכנולוגיה היה המנוע ששמר את הכלכלות בחיים.

שבוע נוסף של המתנה

לסיכום, גם השבוע מעריך שיהיה מסחר בסימן הססנות ועצבנות, עם המתנה לדוחות.
כאשר כל דו”ח שלא יהיה חיובי ואופטימי יכול לגרור את השוק כלפי מטה, כשבמקביל במידה ויהיו דוחות חיובים ואופטימים לא חושב שנקפוץ בצורה דרמטית.
צריך לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: