מבט לשבוע הקרוב – 18.7.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

18.7.21

השבוע בשוק ההון

מרגישים שהיה שבוע אדום, שלילי ועמוס בידיעות שמבשרות על ירידות והרגשתם שהתיקון הגדול מתקרב?

אז נכון הייתה תחושה כזו, בכל פינה זה היה נושא השיחה ולכולם הייתה התחושה, הירידות חוזרות. אחרי שבשבועיים האחרונים דווקא הייתה אופטימיות השליליות חזרה.
אבל…..אל תתבלבלו, השבוע הסתיים בסך הכל מאוזן כשאת שבוע המסחר החולף בתל אביב עם כל התחושה השלילית הירידות הסתכמו בסך הכל ב 0.1% . כמו תל אביב, גם בוול סטריט האוירה הייתה שלילית ואפילו מדאיגה יותר כשבפועל בסיכום שבועי התוצאות מפתיעות מאוד כשהמדדים סיימו במגמה מעורבת, למרות הודעות ותחושות שליליות ובראשן האינפלציה.
מחר לא יתקיים מסחר בעקבות ט’ באב, ביום שני יפתח המסחר עם פער ארביטראז’ שלילי של כ 0.5%.

למרות המסרים השליליים ברחבי העולם אני עדיין נשאר חיובי ואופטימי וזאת למרות ואולי בגלל הקולות המדברים על אינפלציה. אינפלציה כמו שרובנו יודעים היא עליית מחירים, עליית מחירים משמעותה היא הכנסות גבוהות יותר לחברות, כשבעצם במספרים זה אומר דו”חות חזקים יותר ונתונים טובים יותר. כך שבשלב המיידי אני מעריך דווקא שהנתונים ישחקו לטובת החברות, הדו”חות וכמובן למשקיעים. כל זאת בזמן שאמנם האינפלציה קיימת אבל היא עדיין נשלטת ולא מגיעה לעשרות אחוזים.
בנוסף, חשוב לזכור שהירידות/תיקונים מגיעים לאחר נגיעות בשיאים של כל הזמנים בכל או ברוב המדדים והמניות וגם מי שלא נסמך על מסחר בניתוח טכני יודע להבין שיש מחסום פסיכולוגי ורבים שמוכרים בשיאים האלה.
למרות החיוביות והאופטימיות שלי שהכיוון הכללי הוא כלפי מעלה, נראה שגם השבוע הדשדוש ימשך וככל הנראה יכול למשוך אותנו בזמן הקרוב כלפי מטה כשבטווח הבינוני אני עדיין חושב שנגיע לשיאים חדשים. (מבט לשבוע -11.7.21) .
אחרי שלושה שבועות רצופים של עליות בכל המדדים המובילים בארה”ב,
בסיכום שבועי המדדים המובילים בארה”ב סיכמו שבוע מעורב כשרק מדד הנאסד”ק מנע שבוע ירוק מלא נוסף
הנאסד”ק ירד 0.91% , הדאו עלה 0.77% ,מדד S&P עלה 0.15%.

רק סיימנו את הרבעון השני ואיתו הסתיימה עונת הדו”חות של הרבעון הראשון שעמדה בציפיות וכבר נמצאת בפתח עונת הדו”חות בה יפורסמו הדו”חות מהרבעון השני, בתקווה שהאופטימיות תשמר והתוצאות יתנו לנו תמונה ברורה יותר ובתקווה חיובית להמשך השנה (לכתבה על סיכום הרבעון השני). השבוע עונת הדו”חות החלה וההתחלה הייתה ברגל ימין כשהבנקים דיווחו על רווחים נאים ואף הודיעו שמחזירים את חלוקת והגדלת  הדיבידנדים (אלו שעצרו אותם במהלך תקופת הקורונה). התחלה טובה מאוד וחשובה להמשך (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).

אז הפתיחה הייתה של הבנקים והייתה פתיחה עוצמתית, גם השבוע חשוב שהמגמה תמשיך במיוחד שישנו מבול של דיווחים. כשהשבוע יתפרסמו דו”חות חשובים ובינהם הדו”חות של חברות מובילות נוספות:
IBM, נטפליקס, קוקה קולה, מספר בנקים – גדולים וקטנים, UNITED, VERIZON , אינטל ועוד ועוד.
עוד שבוע חשוב ומשמעותי להמשך שיכול להשפיע על המסחר קדימה על כל הרבעון, לטוב ולרע.
לכן נקווה לדו”חות טובים עם נתונים טובים להמשך.

אוירה שלילית למרות דו”חות חזקים – איך זה אפשרי?

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה. אחרי שבשבוע הקודם המדד ירד בכ 3%, השבוע חזר לעלות, בעדינות וסיכם עליה של 0.2%. יהיה חשוב לעקוב אחרי תוצאות הבנקים בארה”ב שיכולים להעיד על כלל הענף בעולם וכנראה ישפיעו על המסחר בהם.
 • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון. השבוע מדד הנדל”ן סיכם בעליה מינורית של כ 0.05% , שבוע שני ברציפות אחרי שבשבוע שעבר סיכם בעליה של כ 0.5%. כמו שאני תמיד מדגיש, נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו. נדרש לבחון בשבועות הקרובים את התוצאות לאחר הירידות, חשוב לזכור שמתחילת השנה המדד עומד על כ 20% עליה, לכן הירידות הגיוניות.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה.
  בשבועות האחרונים ענף הקמעונאיות בארץ חווה טלטלה, אני הערכתי שהכל התחיל מאז רכשה אלקטרה צריכה את יינות ביתן, מה שגרם לחששות, כשבפועל כבר עברה תקופה ארוכה והירידות נמשכות. אולי חלק ממימושים אחרי השיאים שהגיעו במהלך תקופת הקורונה ואולי זו חולשה אמיתי שצריך לחשוש ממנה. כרגע למרות שאני מייחס לתחום חשיבות אני חושב שאין קשר בין מצב החברות למצב המשק והתנהלות השוק.
  גם השבוע מניות הקמעונאיות בארץ סיכמו בירידה ממוצעת של כ 0.5% זאת לאחר שבשבוע שעבר ירדו בממוצע בכ 2% וזה כבר שבוע שלישי ברציפות.
  זו נורת אזהרה הכי בולטת נכון לעכשיו שאולי היא יכולה לסמן על כיוון שלילי, כשלדעתי מניות הקמעונאיות הן מדד חשוב לחוזק השוק והן כבר תקופה ארוכה משדרות חולשה גדולה ומשמעותית מאוד.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ אחרי שבועיים רצופים של עליות משמעותיות, בשבוע שעבר נשבר הרצף והמדד סיכם בירידה משמעותית של כ 1.9%, גם השבוע המדד ירד בכ 1.2% וזה שבוע שני ברציפות. הפעם, גם הנאסד”ק ירד בכ 0.9% ויהיה חשוב לעקוב אחרי החולשה שהופגנה במניות הטכנולוגיה ברחבי העולם.תוצאות השבוע בנאסד”ק מסכמות ירידות אבל בשבעת השבועות מתוך התשעה האחרונים סיים המדד בעליות מרשימות ולכן כרגע אין צורך לדאוג.

גם השבוע הזכירו לנו – למרות שנראה היה שאנחנו תופסים כיוון הזכירו לנו שעדיין אי אפשר לחגוג

לסיכום, מילה במילה מהשבוע שעבר, ההערכה והסיכום דומים..
אחרי שהיה נראה שמגמת עליות לפנינו ולפחות אצלי התחושה אופטימית, נראה שעדיין כדאי להיות זהירים ולהמשיך את הקו של אופטימיות זהירה. אני מעריך שנחזור לראות בשבוע הקרוב את מה שעברנו בחודשים האחרונים, אופטימיות שמחליפה חששות – יום עליות ויום ירידות. ללא כיוון מוגדר במיוחד כשגל הקורונה החדש שפוקד אותנו ואת העולם. בכל שבוע אזכיר כמה חשוב לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: