מבט לשבוע הקרוב – 1.8.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

1.8.21

השבוע בשוק ההון

גם השבוע הייתה תחושה שלילית באויר, זה התחיל במתיחות מול סין, שהודיעה כי תגביל חברות טכנולוגיה סיניות הנסחרות בארה”ב. בתוספת התגברות הקורונה ועליית התחלואה ברחבי העולם ואיתה גם ההגבלות השונות. אבל, מהר מאוד העניינים נרגעו וחזרנו למסלול העליות, פחות או יותר ברוב אם לא בכל הגזרות.
מבולבלים?….גם אנחנו….או שלא.
אז בואו נעשה סדר, התרעתי כבר בשבוע שעבר ובזה שלפניו, את הבלימה וצבע האדום במסכים נראה בעיקר מכיוון הגזרה של סין מול ארה”ב. נדמה שסין מנסה לחבל בתחושת ההתאוששות או סתם מנסה לעשות סיבוב כלכלי על גבי השוק המערבי שנדמה שדיי התאושש(חוץ מאיום האינפלציה שבדרך).
העובדה שסיכמנו בתל אביב שבוע בעליה של 1.9%, מראה על עוצמת השוק ועל הציפיות להמשך. לעומת תל אביב, בוול סטריט השבוע היה מגומגם קצת יותר, כשההשפעות היו מגוונות, בניהן כאמור נושא סין ובין היתר דו”חות החברות בעיקר הגדולות שהתפרסמו וכמובן יש להן משקל גדול על השפעת המסחר. בסיכום שבועי המדדים סיימו במגמה מעורבת בנטייה לחיובית.
הנאסד”ק ירד 0.08% , הדאו עלה 0.32% ,מדד S&P עלה 0.64%.
את המסחר בת”א נפתח השבוע עם פער ארביטראז’ שלילי של כ 0.3%.

בתחילת השבוע הירידות סיפקו שבוע נוסף תחושה שהן חוזרות להכות במדדים ולגרור את השוק למטה. כאשר בפועל הסיבה וההשפעה נבעה בעיקר מהמסחר ובכל הנוגע לממש מול סין. בנטרול הנושא של סין ניתן היה לראות שסך הכל המדדים והחברות המובילות משדרות יציבות.
הירידות אמנם מבקרותת אותנו כמעט בכל שבוע בעוצמה אבל עם ידיעות לא דרמטיות במיוחד, ללא ידיעה שלילית חזקה וחדשה, אלא אזכורים על האינפלציה(שאת דעתי כבר אמרתי כמה פעמים – תגרום לרווחיות של החברות וגידול ונתונים חיוביים בדו”חות) השבוע החברות הגדולות דיווחו על תוצאות הרבעון השני. כשבניהן ענקיות הטכנולוגיה, מיקרוסופט, גוגל, אפל ואמזון. כולן היו רווחיות מאוד בסדרי גודל אפשר להגיד אסטרונומים. הפער היחיד והפגיעה המשמעותית בתחושת הביטחון דווקא זו אמזון שדיווחה על הכנסות של כ 113 מיליארד דולר, אך פספסה את תחזיות האנליסטים ל 115 מיליארד ו”איכזבה”. ניתן להסתכל על זה כחולשה, במיוחד שאמזון עצמה הנמיכה ציפיות לרבעון השלישי(עדיין השאירה תכנון הכנסות של 118 מיליארד דולר). אך לדעתי יש לראות את זה כנחיתה במציאות והתעוררות למצב שגם ככה היה קיים, הכנסות-רווחים בגידול סטנדרטי וריאלי ולא מטאורי כמו שקרה ברבעונים הקודמים. כשלדעתי ישנה התעלמות מהנתון החשוב ואני מניח המכניס ביותר של אמזון, שירותי הענן שגדלו ב 37% – נתון מדהים ואני מניח שזו רק ההתחלה.

כמו שהערכתי בשבוע שעבר, אני חושב דווקא שתקופת הדשדוש הזו תביא אותנו לפריצה חזקה למעלה, אבל צריך להיות זהירים ולחכות להתפתחויות, במיוחד מכיוון סין שנדמה שבכל פעם שהבורסות תופסות כיוון מודיעה על הגבלות במסחר.
למרות החיוביות והאופטימיות שלי שהכיוון הכללי הוא כלפי מעלה, נראה שגם השבוע הדשדוש ימשך וככל הנראה יכול למשוך אותנו בזמן הקרוב כלפי מטה כשבטווח הבינוני אני עדיין חושב שנגיע לשיאים חדשים. (מבט לשבוע -25.7.21).

אז השבוע החולף היה עליית מדרגה ואפילו שבוע השיא של עונת הדו”חות אבל העונה והדו”חות עוד כאן וממשיכים בקצב מסחרר, בתקווה שהאופטימיות תשמר והתוצאות יתנו לנו תמונה ברורה יותר ובתקווה חיובית להמשך השנה (לכתבה על סיכום הרבעון השני). כאמור, השבוע היה עמוס דו”חות וגם הוא היה חיובי ברובו, חשוב מאוד להמשך (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).
בשבוע שעבר היה עומס ונקודת שיא של דיווחים, השבוע יהיה עמוס מאוד לא פחות אבל עם חברות פחות גדולות ואולי פחות מעניינות את רוב המשקיעים.
ובכל זאת חברות שאולי קצת יותר מעניינות מדווחות בניהן:
GM, CVS, UBER ומודרנה.

ושוב פתיחה שלילית ואז חיובית – יכול לקרות גם השבוע

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה. אחרי שבשבוע הקודם המדד ירד בכ 1.28%, השבוע חזר לעלות וסיכם עליה שבועית של 1.1%. יהיה חשוב לעקוב אחרי תוצאות הבנקים וחברות הפיננסים בארה”ב שיכולים להעיד על כלל הענף בעולם וכנראה ישפיעו על המסחר בהם.
 • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון. השבוע מדד הנדל”ן סיכם בעליה של כ 1.05% . כמו שאני תמיד מדגיש, נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו. נדרש לבחון בשבועות הקרובים את התוצאות לאחר הירידות, חשוב לזכור שמתחילת השנה המדד עומד על כ 20% עליה, לכן הירידות הגיוניות.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה.
  בשבועות האחרונים ענף הקמעונאיות בארץ חווה טלטלה, אני הערכתי שהכל התחיל מאז רכשה אלקטרה צריכה את יינות ביתן, מה שגרם לחששות, כשבפועל כבר עברה תקופה ארוכה והירידות נמשכות. אולי חלק ממימושים אחרי השיאים שהגיעו במהלך תקופת הקורונה ואולי זו חולשה אמיתי שצריך לחשוש ממנה. כרגע למרות שאני מייחס לתחום חשיבות אני חושב שאין קשר בין מצב החברות למצב המשק והתנהלות השוק.
  השבוע מניות הקמעונאיות בארץ סיכמו בעליה ממוצעת של כ 1%, כשאולי את הקיפאון והדשדוש שוברת רשת ויקטורי שהודיעה על פתיחת רשת לסניפים שכונתיים, מהלך שצפוי להוסיף לחברה הכנסות של מאות מליונים. מהלך שלדעתי מעיד על העוצמה בשוק ועל תחושה שניתן להתרחב.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ מסכם שבוע שני רצוף של עליות עם עליה של 0.3% הנאסד”ק אחרי שבוע מטלטל ירד קלות בכ 0.1%. שבוע 8 מתוך 11 האחרונים סיים המדד בעליות מרשימות ולכן פחד הגבהים שמורגש ולמרות זאת אני מעריך שהפריצה עוד לפנינו.

כל כיוון מסחר ללא בסיס אמיתי – כנראה שיתחלף במגמה חזקה

לסיכום, גם השבוע החולף הראה לנו תנודתיות מה היא, הראה לנו שמאוד קשה בפיסגה ואולי הגביר את החששות. אבל סיכום שבועי סך הכל חיובי עם ירידות לא דרמטיות בסוף השבוע נותן את התחושה שהפתיחה של השבוע הקרוב אולי תהיה מגומגמת אבל תמשיך בצורה חיובית יותר.
לכן, תמשיכו להיות ערניים ולא שאננים, אבל כן נראה שכל ירידה תסתיים בעליה וכרגע ללא מהלכים דרמטיים הכיוון הוא חיובי, גם אם בדרך יהיו ירידות לא נעימות(אף פעם ירידות הן לא נעימות), החשש היחיד שלי כרגע הוא מכיוון סין שמנסה לערער את הבורסה אבל מאמין שגם עליהם הגל הזה יתגבר.
בכל שבוע אזכיר כמה חשוב לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

תגובה אחת על “מבט לשבוע הקרוב – 1.8.21

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: