מבט לשבוע הקרוב – 16.5.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

16.5.21

השבוע בשוק ההון

לאחר שבוע מסחר פשוט סוער ושנראה היה אדום במיוחד, שבוע המסחר בתל אביב הסתכם סך הכל בירידה של כ 1% ובכך שובר רצף עליות של שלושה שבועות. ביחס לתחושה ומה שנראה היה שהולך לקרות זו תוצאה סבירה לחלוטין.
השבוע ראינו עצבנות גדולה והורגשה אוירה שלילית, אך עדיין לא בעוצמות גבוהות וקיצוניות וככל הנראה נמשיך בהמתנה לידיעה משמעותית שתסמן כיוון ברור יותר לשוק.
יום המסחר הראשון בת”א פותח את השבוע עם פער ארביטראז’ חיובי קל שעומד על כ 0.4%.

לאחר שבוע עם אוירה שלילית מאוד בארה”ב שבו היו שלושה ימי מסחר אדומים רצופים ביניהם, יום המסחר הגרוע ביותר מאז מרץ 2020. שבוע שחששות האינפלציה עלו על תקוות ההתאוששות מהקורונה. השבוע סיכמו המדדים המובילים בוול סטריט, לא כפי שהערכתי בשבוע שעבר(מבט לשבוע -9.5.21) ולאחר שבועיים של גמגום קיבלנו שבוע מאוד שלילי בתוצאה והאוירה כאשר,
הנאסד”ק ירד כ – 2.5% , הדאו ירד כ – 1.2% ,מדד S&P ירד כ – 1.4%.
גם השבוע כמו בשבועיים האחרונים הנאסד”ק יורד בצורה משמעותית יותר משאר המדדים, כשנראה שהשנה הולכים לכיוונים אחרים ממניות הטכנולוגיה שהיו מאוד חזקות ומובילות בעליות של 2020.
לאחר שבוע שבו האוירה והתוצאה היו שליליים, לדעתי המסחר ימשיך באותו כיוון וצורה כאשר נראה שבתחילת השבוע יפתח בצורה שלילית ולקראת סופו יתקן במעט. אולי כך יסופק ייצר ורצון הירידות שיסיים את תקופת ההססנות ויחזיר אותנו לשגרת עליות.

גם השבוע עונת הדו”חות נמשכת ולמרות שעברנו את שיא הדיווחים לפני כשלושה שבועות של רוב החברות הגדולות. השבוע יפרסמו דו”חות של מספר חברות קמעונאיות מעניינות שכמו שאני משתדל להזכיר מעידות באופן ישיר על המצב במשק האמריקאי ועל האוירה בשוק.
בין החברות המדווחות: וולמארט, טרגט, מייסיס, לאו’ס, קול’ס ובנוסף חברת הטכנולוגיה הגדולה סיסקו(הרחבה בחדר הניתוח) שכמובן יהיו חלק מההשפעה על המדדים. (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).

הדובים שולטים בוול סטריט

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה.
  אחרי שבשבוע שעבר המדד עלה בצורה משמעותית בכ 4%, השבוע עלה המדד שבוע נוסף בכ 1% , רצף של עליות של שלושה שבועות. נתון שצריך לשים אליו לב ולבחון גם בשבוע הקרוב.
 • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון.
  לאחר שבשבוע שעבר מדד הנדל”ן בארץ הסתכם בעליה של כ 2% , השבוע נשבר רצף עליות של שישה שבועות עם ירידות של כ 2% , שאפשר לפרש כמימושים קלים אך חשוב לבחון בשבועות הקרובים. כמו שאמרתי נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון. אכן כך היו הדוחות ברוב המקרים בארה”ב עכשיו נותר לחכות לדו”חות של הרשתות בארץ.
  בשבוע שעבר הייתה תנועה חריגה במניות הרשתות בארץ וזאת בעיקר בעקבות מהלך רכישה שביצעה אלקטרה צריכה ורכשה את השליטה ביינות ביתן מה שהפיל את רוב הרשתות בשיעור של כ 10%(מלבד שופרסל שירדה כ 2.5% ויוחננוף בכ 2%)
  השבוע רוב מניות הקמעונאות תיקנו וסיכמו עליה ממוצעת של כ 5%.
  נתונים מעניינים אך לא מעידים על ההמשך ובכל זאת דורש מעקב.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ אחרי שבשבוע שעבר ירד בצורה משמעותית כ 4% המשיך לרדת גם השבוע בצורה לא מבוטל וסיכם בירידה של כ 3% וזאת גם תוצאה ובהשפעה משבוע שלילי נוסף במדד הנאסד”ק. כאמור, הנאסד”ק סיכם בירידה של כ 2.5% , שבוע שלישי ברציפות של ירידות. אולי ניצנים של חולשה ואולי מימושים, ירידות שנראות כמו מגמה, שאולי תספק את יצר הירידות ותביא לסיום המימושים וחזרה לעליות.

אחרי שבוע שלילי ועצבני – ככל הנראה ימשיך באותו סגנון

לסיכום, לאחר שבוע עצבני מאוד, שבו לא רק האוירה הייתה שלילית אלא גם התוצאות בכל המדדים וכמעט בכל פרמטר, אני מעריך שנראה את האופי השלילי גם השבוע.
אך אולי זו תהיה התפנית, שלאחר מימוש יצר הירידות וסיפוק התחושה של תחתית ננסה בשבועות הקרובים לחזור ולמצוא שיאים חדשים.
צריך לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

2 תגובות בנושא “מבט לשבוע הקרוב – 16.5.21

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: