מבט לשבוע הקרוב – 14.3.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

14.3.21

השבוע בשוק ההון

שבוע מסחר חדש לפנינו, אחרי שבועות אדומים עברנו שבוע אופטימי, חיובי וירוק. ראינו התאוששות במדדים ובמניות, רוחות המלחמה של האינפלציה והאג”חים נשכחו מול רוחות התקווה של התגברו על מגפת הקורונה – הירידה בנתוני התחלואה, עליה בכמות המתחסנים ופתיחת ענפים רבים במשק עד כמעט פתיחה מלאה.
יום המסחר הראשון של השבוע בת”א יפתח עם פער ארביטראז’ שולי של 0.2%. אחרי שבוע מסחר חיובי בו יום חמישי הסתיים בעליה של 1.3% ובסיכום שבועי סך הכל בעליה של כ 4%.
בסיכום שבועי דומה למדדים בוול סטריט – נאסד”ק – 4.7% , דאו – 6% , S&P – 4.6%.
להערכתי הימים הראשונים של השבוע יפתחו בירידה, בהמשך לירידה מיום שישי בוול סטריט ובהמשך לדעתי כי השוק במצב מתנדנד(לכתבה המלאה על הנדנדה בשווקים) ונראה שנעבור מיום עליות ליום ירידות ולא יהיה רצף גדול עד שלא תתבהר תמונת האינפלציה, ריביות האג”ח ותוכניות התמיכה בשווקים.

כמו בשבוע הקודם, אני אופטימי מכך שנראה שהירידות קרובות לסיום אך לא חושב שעברנו אותן לחלוטין. אני חוזר ואומר אני מאמין שבשבועות הקרובים נשמע תוכניות למיגור האינפלציה ואיזון בתשואות האג”ח ככה שהשווקים ירגעו אך בנתיים נראה ירידות שמאוד לגיטימיות, מתבקשות והגיוניות אחרי רצף עליות שנמשך כמעט מאמצע מרץ שנה שעברה.
במידה ואלו לא יקרו יתכנו ירידות והסערה יכולה להתגבר(כתבה המתייחסת לסערה בשווקים)
מזכיר שוב שככל שעובר הזמן הנתונים על ירידת התחלואה, התרחבות החיסונים, ההקלות במגבלות הקורונה ופתיחת המשק אין מנוס משיפור והתאוששות של השווקים אבל אולי אחרי עוד כמה ימי ירידות וחוסר ודאות שיבצעו את התיקון המתבקש ישביעו את תאבון הדובים ויחזירו אלינו את השוורים והעליות.

בשבוע שעבר התמקדתי בסקטורים מרכזיים וגם השבוע אשאיר את ההתייחסות, בצירוף הביצועים שלדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ועל הכנות לסיום הירידות.
אז את הדגש שלי אתן גם השבוע – בעולם ולא דווקא בארץ או בוול סטריט מכיוון שלראייתי יהיה דמיון בתחומים, אולי שוני בעוצמות אבל קווי דמיון:
 • הבנקים – מדד הבנקים בישראל סיכם את השבוע בעליה של כ 4%, כאשר הבנקים הפגינו עוצמה ויציבות. השבוע יהיה מבחן ליציבות והעוצמה הזו, כאשר הסערה סובבת סביב עוצמת המשק(בכל מדינה) והמשך תהליך היציאה ממשבר הקורונה. מאמין כי הבנקים ימשיכו להפגין עוצמה אבל גם להן תיתכן נקודת שבירה מעצם האיום של הסערה בוול סטריט. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק.
  גם השבוע מדד הבנקים עלה והגיע כמעט ל 5% עוד נתון המעיד על יציבות וחוזק של המשק והשוק ויתמוך בכיוון החיובי.
 • נדל”ן – תחום הנדל”ן לדעתי גם הוא יכול להעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון.
  השבוע מדד הנדל”ן בארץ הסתכם בעליה של כ 1% אך לעומת השבועות האחרונים זו תשואה חיובית ועודפת שכמו שאמרתי מעידה לדעתי על התאוששות.

וכך הסתכם יום המסחר בתל אביב ביום חמישי, ירוק בוהק בארבעת התחומים – קמעונאות, בנקים, טכנולוגיה ונדל”ן.
עוד ימים כאלו והתמונה תתבהר והמסחר יתייצב.

 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן לדעתי גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון.
  ענף הקמעונאות הוא הענף שבאופן מיידי יכול לשדר על מצב כח הקניה במשק.
  אז בהשוואה בין החברות הקמעונאיות(פרט לשופרסל שירדה כ 3%) ממוצע העליות השבוע של החברות עומד על כ 3.5% – נתון חיובי וחשוב.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה “חטפו” בעוצמה רבה יותר את הירידות והסנטימנט השלילי, בעיקר בגלל שהן עלו בעוצמה. בנוסף בתחום הטכנולוגי “קפצו” הרבה מניות שמבטיחות להיות הדבר הבא, מה שלא בהכרח נכון. למרות שדווקא בתחום הטכנולוגי אני חושב שחברות יידעו לתת את המענה לעולם שהשתנה בעקבות משבר הקורונה ודווקא הן אלו שידעו לעשות את ההתאמות לעולם החדש, בצורה טובה יותר מתחומים אחרים.
  גם מדד הטכנולוגיה , בארץ עלה כ 3% והנאסד”ק כאמור 4.7%, מעיד מאוד על עוצמת המשק כמובן שאנחנו בעידן כזה, הטכנולוגיה היא מנוע הצמיחה של המשק

והסוחרים רק מבקשים להמשיך ולראות מסכים ירוקים

כמו שאתם יודעים, אני לא ממליץ בדרך כלל אבל גם השבוע אחרוג ממנהגי.
ההמלצה שלי היא מאוד פשוטה – אל תעשו מעשים אימפולסיביים, אל תמהרו לקפוץ על עגלה שאתם לא יודעים לאן נוסעת.
אף אחד לא בורח לכם אם אתם בחוץ חכו עד שיעבור זעם, אם אתם בפנים תשקלו טוב כמה אתם רוצים וצריכים את הכסף ובהתאם לצרכים שלכם תפעלו, אף אחד לא ידע להגיד לכם מה נכון בשבילכם.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: