מבט לשבוע הקרוב – 13.6.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

13.6.21

השבוע בשוק ההון

אחרי שבשבוע שעבר המסחר בתל אביב הסתכם בירידה של 1.2% ונראה היה כמימושים קלים ולא היסטריים, כבר השבוע תל אביב התאוששה קלות וסיכמה בעליה של 0.4%.
השבוע בתל אביב ראינו עליות קלות מאוד מאוד אבל, מלבד יום מסחר אחד כל יום הסתכם בצד החיובי וזה לדעתי סימן חיובי להמשך.
גם בגזרת וול סטריט, האוירה הכללית הייתה חיובית. פרט לדאו שהיה שלילי מאוד לאורך כל השבוע, הנאסד”ק וה S&P שידרו עוצמה.
המסחר בת”א יפתח את השבוע עם פער ארביטראז’ חיובי של כ 0.6%.

אחרי שהשבוע שעבר הסתכם בירידה  של כ 1.2%, ירידה ששברה רצף עליות של שבועיים, השבוע נראתה עליה צנועה אך נחושה של 0.4% שאמנם לא מרשימה אבל הראתה התמדה של עליות לאורך השבוע. כמו בכל השבועות האחרונים אני עדיין נשאר עם ההערכה שנמשיך להמתין עם נטייה לעליות (מבט לשבוע -6.6.21) , כי למרות שאני אופטימי מהשבוע החולף עדיין ההססנות וההמתנה ממשיכות להוביל. בסיכום שבועי פרט לדאו ג’ונס שסיכם בירידה המדדים בארה”ב סיכמו בעליות מרשימות בהובלת מניות הטכנולוגיה, כאשר
הנאסד”ק עלה כ 3.3% , הדאו ירד כ 0.3% ,מדד S&P עלה כ  1.3%.

אנחנו בישורת האחרונה של הדו”חות לרבעון הראשון של השנה, שבסך הכל הייתה לרוב מעבר לציפיות ונתנה אופטימיות זהירה למשקיעים והאנליסטים. גם השבוע יפורסמו דו”חות רבעוניים, שבוע דליל ועדיין חשוב שימשיך בקו החיובי. (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).

אוירה חיובית ותחושה של אופטימיות – מחכים שיהפכו למגמה

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה.
  אחרי שבשבוע הקודם המדד שבר רצף עליות של חמישה שבועות וירד בכ 1.5%, השבוע משלים רצף שלילי עם שבוע שני של ירידות, כשהמדד ירד בכ 0.4% נוספים. ירידות לגיטימיות אחרי רצף ארוך של עליות משמעותיות.
 • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון.
  השבוע מדד הנדל”ן חזר לעלות וסיכם בעליה של כ 2%, אחרי שבשבוע שעבר סיכם בירידה שבועית משמעותית של כ 3.7% עליות של שבועיים. כמו שאני תמיד מדגיש, נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו. נדרש לבחון בשבועות הקרובים את התוצאות לאחר ירידה משמעותית כזו.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון. אכן כך היו הדוחות ברוב המקרים בארה”ב עכשיו נותר לחכות לדו”חות של הרשתות בארץ.
  בשבועות האחרונים ענף הקמעונאיות בארץ חווה טלטלה, מאז רכשה אלקטרה צריכה את יינות ביתן, מה שגורם לחששות לכל המתחרות מה שמשבוע לשבוע בולט יותר הוא חוסר היציבות שלדעתי זה חשש המשקיעים ואולי מימושים לאחר תקופת הקורונה. אחרי שבועות סוערים בגזרת הקמעונאיות, תנודתיות שהחלה מאז רכישת יינות ביתן, השבוע אמנם היה יציב אבל הסתכם בירידה ממוצעת של כ 0.5% . זו כבר מסתמנת כמגמה שלילית מאוד בתחום, אך לדעתי עדיין לא סימן לגבי המשק כולו.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ אחרי שבשבוע הקודם שבר שבועיים רצופים של עליות וסיכם בירידה של כ 2%, השבוע חזר המדד לעלות, כשסיכם את השבוע בעליה של כ 1.2%. וזה בזמן שהנאסד”ק זינק בכ 3.3% ומסכם שבוע רביעי ברציפות של עליות מרשימות.

מתקרבים לשיא ונכנסים לכוננות

לסיכום, בולטת העובדה שהתנודתיות, ההססנות בשוק לא נגמרו וצפויים לנו עוד שבועות לא ברורים בהמשך. אבל התחושה האישית שלי היא שהעצבנות קצת נעלמה וההתנהלות קצת יותר שפויה. נכון לעכשיו, כל הערכה היא בגדר הימור. כשהעובדה היא שכשהנתונים טובים הבורסות לא בהכרח עולות והפוך כשהנתונים לא נראים מזהירים, אנחנו לעיתים מקבלים מסכים ירוקים. אני מעריך שנראה את השבוע הקרוב דומה לשבוע החולף, עליות קלות ואולי השבוע נראה התפרצות של אופטימיות. בכל שבוע אזכיר שחשוב לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: