מבט לשבוע הקרוב – 11.7.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

11.7.21

השבוע בשוק ההון

אז אחרי שבשבוע שעבר התמלאתי אופטימיות שהעליות חוזרות ויותר חשוב מזה היציבות והכיוון הברור חוזרים אלינו. את שבוע המסחר החולף בתל אביב סיכמנו באוירה ותוצאה שלילית עם ירידה של כ 1.8% . זאת ככל הנראה בעקבות החששות מחזרת שיגרת הקורונה, הגבלות מסוימות ואולי בזכות תוספת נתוני מאקרו חלשים מכיוון ארה”ב, שעליהם דווקא פחות השפיעו.
אז לעומת תל אביב, בוול סטריט שעברו שבוע מקוצר, האוירה התחילה שלילית וסיימה דווקא חיובית, שבוע נוסף. השבוע המדדים המובילים סיכמו עם עליות נאות וכל זאת במקביל להודעות שבימים אחרים יכלו לגרום לירידות משמעותיות, דבר המראה על עוצמה.
גם בארה”ב הישראליות הפגינו חולשה במסחר והמסחר בת”א יחל השבוע עם פער ארביטראז’ חיובי של כ 0.7%.
למרות השבוע השלילי בארץ, העולם נשאר חיובי ואיתו גם אני.
לכן כמו בכל השבועות האחרונים אני עדיין נשאר עם ההערכה שנמשיך להמתין עם נטייה לעליות (מבט לשבוע -4.7.21) .
בסיכום שבועי המדדים בארה”ב סיכמו שבוע שלישי ברציפות של עליות נאות ולמרות פתיחה שלילית סגרו את השבוע חזק וחיובי כאשר המדדים המובילים סיכמו את השבוע
הנאסד”ק עלה כ 1.24% , הדאו עלה כ 0.7% ,מדד S&P עלה כ  1.15%.

רק סיימנו את הרבעון השני ואיתו הסתיימה עונתהדו”חות של הרבעון הראשון שעמדה בציפיות וכבר נמצאת בפתח עונת הדו”חות בה יפורסמו הדו”חות מהרבעון השני, בתקווה שהאופטימיות תשמר והתוצאות יתנו לנו תמונה ברורה יותר ובתקווה חיובית להמשך השנה (לכתבה על סיכום הרבעון השני). אז השבוע עונת הדו”חות מתחילה וכל נתון שיתפרסם יכול להיות משמעותי ובעיקר נתונים של חברות גדולות ובמיקוד חברות הטכנולוגיה, קמעונאות והפיננסים. נתונים שישפיעו מאוד על המסחר, אני מעריך שבעיקר החברות הגדולות יהיו אלה שידחפו קדימה בדו”חות ויתכן שהדו”חות במידה ויהיו חזקים ידחפו גם את הקטנות לגבהים חדשים (לכתבה המלאה איך ומה להסתכל בדוחות רבעוניים).

השבוע יתפרסמו מספר דו”חות חשובים ובינהם הדו”חות של חברות הפיננסים המובילות:
סיטי בנק, בנק אוף אמריקה, ג’יי פי מורגן, גולדמן זאקס, וואלס פארגו.
שבוע קריטי ומשמעותי להמשך שיכול להשפיע על המסחר קדימה על כל הרבעון, לטוב ולרע.
לכן נקווה לדו”חות טובים עם נתונים טובים להמשך.

עונת דו”חות בפתח – תשפיע מאוד על המסחר

כמו שאני מזכיר בשבועות האחרונים הביצועים של הסקטורים לדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ויעידו על היציאה מהמשבר והדשדוש לקראת תפיסת כיוון ברור יותר.
בין הסקטורים בעולם יש דמיון רב וכמעט באופן קבוע הביצועים דומים לכן ההתייחסות מבחינתי היא ההשלכה על הביצוע בכלל השווקים:

 • הבנקים – ביצועי מניות הבנקים מהם ניתן יהיה לראות כלי שיקוף של המצב במשק ולהשוות לשאר העולם. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק וככל שהמגמה תימשך ותגבר כך נצא מהר ובעוצמה מהחולשה. אחרי שבשבוע הקודם המדד עלה בכ 1.4%, השבוע חזר לרדת וסיכם בירידה משמעותית של 2.9%. יהיה חשוב לעקוב אחרי תוצאות הבנקים בארה”ב שיכולים להעיד על כלל הענף בעולם וכנראה ישפיעו על המסחר בהם.
 • נדל”ן –גם תחום הנדל”ן לדעתי, מעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון. השבוע מדד הנדל”ן סיכם בעליה מינורית של כ 0.5% ושבר רצץ ירידות של שלושה שבועות. כמו שאני תמיד מדגיש, נתון מניות הנדל”ן מעיד על עוצמה והתאוששות וכיוון שלפחות המשק הישראלי הולך אליו. נדרש לבחון בשבועות הקרובים את התוצאות לאחר הירידות, חשוב לזכור שמתחילת השנה המדד עומד על כ 20% עליה, לכן הירידות הגיוניות.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה.
  בשבועות האחרונים ענף הקמעונאיות בארץ חווה טלטלה, אני הערכתי שהכל התחיל מאז רכשה אלקטרה צריכה את יינות ביתן, מה שגרם לחששות, כשבפועל כבר עברה תקופה ארוכה והירידות נמשכות. אולי חלק ממימושים אחרי השיאים שהגיעו במהלך תקופת הקורונה ואולי זו חולשה אמיתי שצריך לחשוש ממנה. כרגע למרות שאני מייחס לתחום חשיבות אני חושב שאין קשר בין מצב החברות למצב המשק והתנהלות השוק.
  גם השבוע מניות הקמעונאיות בארץ סיכמו בירידה ממוצעת של כ 2%  זאת לאחר שגם בשבוע שעבר ירדו בממוצע בכ 2% וזה כבר שבוע שני  ברציפות.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה בולטות מאוד ומרכזות עניין והשפעה על העולם כולו. כאשר חברות הטכנולוגיה הגדולות דיווחו על עליה והתחזקות ברווחים ובפעילות אך למרות זאת מדד הנאסד”ק סיכם שבוע בירידות. מדד הטכנולוגיה , בארץ אחרי שבועיים רצופים של עליות משמעותיות, נשבר הרצץ והמדד סיכם בירידה משמעותית של כ 1.9%. לעומתו הנאסד”ק כאמור עלה בכ 1.9% ומסכם שבוע שביעי מתוך השמונה האחרונים בעליות מרשימות.
 • נתונים מעודדים בתחום הטכנולוגיה ונראה שזו מגמה טובה שחוזרת לדחוף חזרה את השווקים לכיוון הירוק.

כשכבר נראה היה שאנחנו תופסים כיוון הזכירו לנו שעדיין אי אפשר לחגוג

לסיכום, אחרי שהיה נראה שמגמת עליות לפנינו ולפחות אצלי התחושה אופטימית, נראה שעדיין כדאי להיות זהירים ולהמשיך את הקו של אופטימיות זהירה. אני מעריך שנחזור לראות בשבוע הקרוב את מה שעברנו בחודשים האחרונים, אופטימיות שמחליפה חששות – יום עליות ויום ירידות. ללא כיוון מוגדר במיוחד כשגל הקורונה החדש שפוקד אותנו ואת העולם. בכל שבוע אזכיר כמה חשוב לזכור, להתנהל ולהשקיע מאוזן(סקירה מלאה להשקעה מאוזנת), להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: