מבט לשבוע הקרוב – 4.4.21

השבוע שהיה והשבוע וזה שיהיה

4.4.21

השבוע בשוק ההון

שבוע מסחר לפנינו אחרי שבוע מקוצר וחיובי בתל אביב, שהסתכם בעליה של כ 2%.
בהמשך לסקירות הקודמות וההערכות הקודמות שלי אנחנו במסחר של שבועות שנעים בין אדום לירוק עם נטיה לאדום וירידות זה אף פעם לא נעים. אמנם נראה היה שמתחילה התאוששות במדדים ובמניות, אך מהר מאוד ירידות כואבות החזירות אותנו למציאות שמוכיחה שעדיין המצב לא ברור והכוחות השונים מושכים אותנו בכל פעם למקום הנוח להם עד שיקבע כיוון ברור. אל רוחות המלחמה של האינפלציה והאג”חים הצטרפה המתיחות בין ארה”ב לרוסיה ועכשיו גם צפון קוריאה. מול הכוחות השליליים עומדים היציאה ההדרגתית ממגפת הקורונה – הירידה בנתוני התחלואה, עליה בכמות המתחסנים ופתיחת ענפים רבים במשק עד כמעט פתיחה מלאה.
יום המסחר הראשון של השבוע בת”א יפתח עם פער ארביטראז’ שולי של כחצי אחוז.

במקביל אלינו בארה”ב המסחר התנהל כמעט כרגיל(פרט לחופש קטן בשישי).
כאשר המדדים המובילים בוול סטריט סיכמו את השבוע בעליות שערים קלות – נאסד”ק – 3.87% , דאו – 1.64% , S&P – 2.8%.
להערכתי הימים הראשונים של השבוע יפתחו גישושים, ללא תנועות חדות מידי במטרה להבין מה הלך הרוח בארה”ב והעולם במקביל לפתיחת שיחות הגרעין עם האירנים.
לאחר מכן להערכתי יתמקדו בנתוני התעסוקה שהתפרסמו ביום שישי והצביעו על תוספת של כ 900 אלף משרות חדשות מול תחזית של כ 700 אלף. עוד נתון שיכול להשפיע זה הצגת התוכנית של ביידן לתמיכה בכלכלה בסדר גודל של כ 2 טריליון דולר הכוללת השקעה של כטריליון דולר בתשתיות, יצירות משרות חדשות ותמיכה של 400 מליארד דולר בתשתיות לאנרגיות ירוקות ורכבים חשמליים. חיבור מעניין להודעה על שימוש של אפל בסוללות טסלה לאחסנת אנרגיה ירוקה עד 2030 (לכתבה המלאה).
מהלכים שנראים חיוביים ואולי יוציאו אותנו מהדשדוש והנדנוד בשווקים (לכתבה המלאה על הנדנדה בשווקים) ואולי כבר נחזור לראות את התנועה שהורגלנו אליה בשנה החולפת.

וול סטריט משפיעה על המגמה בעולם

גם השבוע אתמקד בסקטורים מרכזיים ולא במניות ואשאיר את ההתייחסות, בצירוף הביצועים שלדעתי מעידים על חוזק השוק והמשק ועל הכנות לסיום הירידות.
את הדגש שלי אתן גם השבוע – בעולם ולא דווקא בארץ או בוול סטריט מכיוון שלראייתי יהיה דמיון בתחומים, אולי שוני בעוצמות אבל קווי דמיון:
 • הבנקים – השבוע יהיה מבחן ליציבות והעוצמה הזו, כאשר הסערה סובבת סביב עוצמת המשק(בכל מדינה) והמשך תהליך היציאה ממשבר הקורונה. מאמין כי הבנקים ימשיכו להפגין עוצמה אבל גם להם יתכנו עוד מכשולים של אינפלציה ועליית תשואות האג”ח. לדעתי, עוצמת הבנקים בהכרח תעיד על התאוששות המשק וכיוון השוק.
  בשבוע החולף מדד הבנקים בארץ הסתכם בעליה של כ 1% לא נתון מזהיר אבל חשוב המעיד על יציבות של המשק והשוק ויתמוך בכיוון החיובי.
 • נדל”ן – תחום הנדל”ן לדעתי גם הוא יכול להעיד על עוצמת השוק והכיוון אליו נלך.
  ככל שחברות הנדל”ן יפגינו עוצמה, יציבות וגידול כך ישתקף כי המשק צולח את המשבר.
  כמו הבנקים גם מדד הנדל”ן לדעתי הוא אינדיקציה משמעותית להמשך וגם הוא יכול לתת לנו כיוון.
  בשבוע החולף מדד הנדל”ן בארץ הסתכם בעליה של כ 2.1% אך לעומת השבועות האחרונים זו תשואה חיובית ועודפת שכמו שאמרתי מעידה לדעתי על התאוששות.
 • הקמעונאיות – כמו הבנקים והנדל”ן לדעתי גם הרשתות הקמעונאיות הן הברומטר של הכלכלה. דוחות טובים שלהן יכולים להעיד על חוזק המשק ולתת דחיפה לשוק ולאותת על כיוון.
  ענף הקמעונאות הוא הענף שבאופן מיידי יכול לשדר על מצב כח הקניה במשק.
  אז בהשוואה בין החברות הקמעונאיות בארץ ממוצע העליות השבוע של החברות עומד על כ 3.5% – נתון חיובי וחשוב ששומר על הממוצע משבוע לשבוע.
 • תחום הטכנולוגיה – בתחום הזה דווקא כן אתן דגש לוול סטריט שם מניות הטכנולוגיה “חטפו” בעוצמה רבה יותר בשבועות האחרונים ונראה שבשבוע החולף דווקא התאוששו.
  בתחום הטכנולוגי “קפצו” הרבה מניות שמבטיחות להיות הדבר הבא, מה שלא בהכרח נכון. למרות שדווקא בתחום הטכנולוגי אני חושב שחברות יידעו לתת את המענה לעולם שהשתנה בעקבות משבר הקורונה ודווקא הן אלו שידעו לעשות את ההתאמות לעולם החדש, בצורה טובה יותר מתחומים אחרים.
  גם מדד הטכנולוגיה , בארץ עלה כ 4% והנאסד”ק כאמור 3.87%, מעיד מאוד על עוצמת המשק. כמובן שאנחנו בעידן כזה, הטכנולוגיה היא מנוע הצמיחה של המשק.

והסוחרים רק מבקשים לחזור ולראות מסכים ירוקים

לסיכום, מעריך שהשבוע סוף סוף נראה כיוונים והתנהלויות בצבעים יותר ירוקים וחיוביים אך תמיד צריך לצפות לבלתי צפוי.
להתנהל ולהשקיע מאוזן, להיערך למצב של עליות זה קל אבל צריך לדעת להכין את עצמנו גם לירידות. להתנהל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו עושים טעויות וחוששים מירידות שבתיק מאוזן רק יכולות לחזק את התיק בהמשך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: