גלישת גלים

2020 הייתה גל אחד גדול שסחף איתו כל מי שרק החזיק קרש וידע לצוף

15.5.21

אנחנו מתקרבים מאוד לקיץ וכבר חושבים על הים, החוף, השמש והגלים. בקיץ המזג אויר יציב, חם בערך באותה מידה, לח בערך באותה מידה, הכל ידוע וצפוי. הרבה אנשים יוצאים לחופשות הקיץ וקצת מורידים הילוך מעיסוקים רבים, ביניהם שוק ההון. נפחי המסחר יורדים וממתינים לשובם של האנשים מהחופשות. כשנפחי המסחר נמוכים, היכולת להשפיע על השוק גדולה יותר, כך שדווקא בקיץ ישנם מי שיכולים לנצל את המצב לטובתם אם יש להם את היכולת להשקיע, להשקיע הרבה.

מי שמנצלים את המצב הרבה פעמים אלו קרנות ובתי השקעות שיכולים למשוך את השוק לכיוון שלהם בקלות רבה יותר על ידי הזרמת כספים בנפח גדול והשפעה מהירה יותר על תנועת השוק.
כך, יוצרים גלים לכאן ולכאן שמעלים ומורידים את המדדים ומשפיעים על לא מעט מניות בעצם הפעולה הזו. כשנוח, הגלים מתגברים וסוחפים את הגולשים/המשקיעים “על הגל” וכשהחליטו שפחות נוח הגל מסתיים והמשקיע הפשוט, מגלה זאת רק בדיעבד.

אז בקיץ חם  וזה צפוי וידוע אבל את הגלים אף אחד לא יכול לצפות רק לרכב עליהם ולמקסם מהם ביצועים. כמו בגלישת גלים כך במסחר בשוק ההון, כשרוכבים על גלים, אפשר לתפוס גל גדול, חזק ומהיר שיסחף אותנו איתו למרחק ובמהירות אבל אם לא נהיה ערניים אפשר להתנפץ יחד איתו.
המשקיעים הקטנים לעומת בתי ההשקעות לא מייצרים את הגלים ואפילו לא מתחילים לרכב עליהם מתחילת דרכם אלא באיזשהו שלב באמצע.
מציאת וגלישת הגלים זו דרך ואפשרות להשיג תשואות וביצועים טובים לתיק ההשקעות, אבל זו דרך מסוכנת שלא מתאימה לכל אחד. חשוב לשים לב לא להתפתות לאיזה גל שנראה מבטיח אם הוא נוצר בפתאומיות הוא יכול להיעלם בפתאומיות.

לפעמים אפשר וצריך להסתפק בגלישה על סאפ יציב, רגוע ובכיוון ידוע, עובדים קשה אבל מגיעים למקום שרצינו. למתקדמים אפשר לעבור לסירות מנוע, אבל את גלישת הגלים משאירים לאקסטרים.
ב 2020 היה גל אחד גדול שסחף איתו כל מי שרק החזיק קרש וידע לצוף.
2021 נפתחה בצורה סוערת יותר ובבחינת יכולות השחייה והאקסטרים למי שחשב שיודע לבצע מהלכים. אז כן, למרות שזה לא נראה כרגע אני מאמין שהסערה וחוסר היציבות יחלפו, אבל בינתיים אולי כדאי לעלות על סירות – המניות הבטוחות, של חברות המוכרות מוצרים/שירותים ומספקות הכנסות ורווחים. ולהיזהר מאוד משימוש בגלשני הפעלולים – מניות החלום והצפי העתידי, שנכון לעכשיו אין הכנסות ורווחים אלא רק הפסדים וכל מה שמוכרות הוא חלום ותקווה, שיתכן ויגיעו ויתגשמו אבל בדרך ישנם גלים סוערים קצרים ומסוכנים עד לחוף מבטחים.

לרוב, גלישה יציבה וקבועה

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: