GREEN DAY

הטרנד הירוק שוטף את העולם

12.2.2021

הטרנד הירוק שוטף את העולם, בשנת 2020 מניות רבות בתחום האנרגיה הירוקה מצאו שיאים חדשים בכל יום. כל זאת בשעה שמנהיג העולם המודח – דונלד טרמפ קידם ותמך במניות האנרגיה המזהמת והיה נגד תחום האנרגיות המתחדשות כשכמובן פרישה מהסכם האקלים הבין לאומי היה השיא.

לעומת זאת שנת 2021 נפתחה בכניסתו של ג’ו ביידן לתפקיד, וכבר ביומו הראשון חתם על צווים נשיאותיים ובהם 103 פעולות הנוגעות לאיכות הסביבה.

פעולה אדירה שתיתן רוח גבית לאחד התחומים החמים והמבטיחים ביותר בעשור הקרוב. העולם כולו חווה השפעות אקלים קשות לכולם קיימת התחושה שחייבים לעשות מעשה כנגד הזיהום וכמובן המשמעות היא פעולה בצד השני – לפעול לקידום האנרגיות הירוקות.

המרוויחות הגדולות מהעניין כמובן הן חברות האנרגיה הירוקה בכללותן. חברות רכבים חשמליים – TESLA,NIO,XPENG,LI ועוד, חברות לייצור חשמל סולארי – לא הרבה יודעים אבל TESLA כבר נמצאת בתחום, SOLAREDGE, SUNRUN ועוד ועוד. הרשימה באמת ארוכה וכך גם המירוץ לתוצאות טובות ידרבן את כולם לצמוח ולמצוא פתרונות טובים לעולם.

בנוסף לחברות שירוויחו יש את המשקיעים, גם אנחנו המשקיעים יכולים וצריכים להנות מהחגיגה ועדיין לא מאוחר. אמנם 2020 הייתה שנה מדהימה לכל התחום אבל אני חושב שזו רק ההתחלה והפתיחה לעשור רצוף של עליות בעשרות אחוזים.

close up of tree against sky

בראש הרשימה, לפחות על פי שנת 2020 עומדות חברות הרכבים החשמליים. הן המרוויחות הישירות מהצהרות הממשלות(סין עד 2025 מתכננת 25% רכבים חשמליים וכך גם רוב מדינות אירופה ועדיין מחכים להודעה של ביידן בנושא). המספרים והמחירים של מניות הרכבים החשמליים אכן גבוהים ואפילו מנופחים מאוד אבל כרגע כל מה שאפשר לעשות זה רק לרכב על הגל. כאשר טסלה נמצאת כיום בשער באזור 850$(שרק לפני כמה חודשים פיצלה ב 5 את המניה, כך שהערך שלה היה אמור להיות באזור 5000$) גבוה לכל הדעות ועדיין מקבלת המלצות קניה מכל עבר בעיקר בגלל הפוטנציאל הגלום בה ויתרון הראשוניות. בנוסף טכנולוגיות שנמצאות בשלבים מתפתחים מאוד ולא יצאו לשיווק מסחרי כמו נהג אוטונומי ופטנטים נוספים בתחום הבטיחות. בנוסף אליה קיימת NIO – טסלה הסינית שלדעתי ככל הנראה נמצאת עמוק מאוד בתוך שרתי הנתונים של חברת טסלה ואפשר להגיד משווה טכנולוגיות ואפילו לוקחת ומשפרת אותן בסגנון שרק סינים יכולים עם העוצמה הסינית.

מעבר לחברות הרכבים קיימות חברות הטכנולוגיה לאנרגיות ירוקות, חברות המפתחות טכנולוגיות לייצור אנרגיה ירוקה או פטנטים לשימור האנרגיה הירוקה.

SolarEdge, הישראלית שעלתה לכותרות וכמובן בערכה כ 300% בשנה החולפת היא דוגמה אחת מיני רבות לחברות טכנולוגיה ירוקה שמוצאות שיאים והתעניינות בכל יום וכחלק מזה מוחזקת בלא מעט מקרנות האנרגיה הירוקה.

בנוסף אליה ישנן חברות רבות כמו Plug Power – חברה העוסקת בכל התחום של סוללות לרכבים חשמליים, First Solar – מספקת פתרונות אנרגיה סולארית, SUN RUN – עוסקת בתכנון, פיתוח ומכירה של מערכות אנרגיה סולארית בארה”ב.

והרשימה עוד ארוכה מאוד, כל המניות האלו, ביחד או לחוד יכולות להיות הדבר הבא או סתם להנות מעליות בסדרי גודל משמעותיים בשנים הקרובות. בעיקר בגלל הטרנד הירוק ובמיוחד לאור הכניסה של ביידן לתפקיד וההצהרות והמעשים בפועל עוד ביומו הראשון.

אבל האפשרויות רבות ומן הסתם לרובנו אין תקציב בלתי מוגבל. נכון שהיינו רוצים לשים על כולם או להרוויח מכל האפשרויות. אבל בסופו של דבר אם נבחר מניה אחת או כמה אנחנו מוגבלים. בדרך כלל אומרים עדיף ציפור אחת ביד מאשר שתיים על העץ. אבל בהמשך לדעה והסקירה שלי בנושא קרנות מחקות והיתרון שלהן, שבתי ההשקעות המנהלים אותן עושים את עבודת המחקר עבורנו ובוחרים את המניות הטובות ביותר בתחום(בהתאם לנושא הקרן). יש מספר קרנות מחקות בתחום האנרגיה הירוקה שמחזיקות סל רחב ואיכותי של שלל החברות ולהן ביצועים טובים ולאורך זמן. מה שכל משקע צריך תשואות גבוהות ויציבות.

אז לסיכום המניות המרכזיות אותן בדקתי הן:

 1. SUNRUN(RUN)
 2. SolarEdge Technologies, Inc. (SEDG)
 3. Plug Power Inc. (PLUG)
 4. First Solar, Inc. (FSLR)
 5. TSLA- כבר קיימת בתיק
 6. NIO – כבר קיימת בתיק

ולא לשכוח את הקרנות המחקות בתחום:

 1. QCLN – העיקרית והמועדפת עליי – נמצאת בתיק
 2. PBW
 3.  ICLN
 4. ACES
 5. PBD

כל אחת מהקרנות מחזיקה במניות האנרגיה  הירוקה ומגלמת פוטנציאל אדיר שיכול לעלות בצורה משמעותית בשנים הקרובות בזכות המודעות האדירה לאקלים, הדחיפה של הרכבים החשמליים והתמיכה של ביידן בהסכם האקלים שאני מאמין שיסחוף אחריו מדינות וגורמים רבים ויחד איתם המשקיעים.

תגובה אחת על “GREEN DAY

 1. אחלה סקירה, ממצאת ועניינית. נראית לי מאוד נכונה. אני בהחלט אתייחס בתיק המניות שלי. תודה!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: