בעין הסערה

הסופה הגיעה – מתי נחזור לשגרה?

26.2.2021

בשעת סערה רוב האנשים מעדיפים להסתגר בבית, להתכסות מתחת לפוך ולשתות כוס תה חם.
גם כששוק ההון סוער הפתרון הכי טוב זה להישאר בבית ולא לצאת.
אבל מה קורה שכבר נמצאים בחוץ ומתחילה הסערה(שמחזיקים במניות והירידות מתחילות).
פותחים מטריה, סוגרים את המעיל ומנסים למצוא מקום חם ויבש.
כמו בסערה גם במסחר בשוק ההון חשוב לבדוק את התחזית, להיערך בהתאם לדעת מה צפוי לנו.
היום, מחר, בשבוע הבא כדי שנדע לפעול בהתאם.

אז כן כשהבורסות ברחבי העולם יורדות בחדות עדיף להיות בחוץ, אבל אם כבר אנחנו נמצאים בפנים כדאי שנעשה הערכת מצב יעילה ומהירה.
חיתוך מצב בצורה קרה ושקולה על מנת לתכנן את הפעולות שלנו ממש כמו בשדה הקרב כדי להשיג את המרב לטובתנו.
כמו בשדה הקרב, לא יוצאים ללא פגיעות אבל חשוב לעשות את המהלכים הנכונים בקור רוח על מנת להשיג את המטרה.

לכאורה הכי טוב זה לברוח מיד ולחכות שיירגע ולחזור כשהמצב יתייצב.
ככה לא נחיה בפחד, לחץ וחשש, הבורסה היא לא מקום רגוע ולמי שחשב או לא ידע היא לא המקום של כסף קל.
אבל אין אחד שיכול לחזות את הרגע הזה, זה יכול לקרות בכל רגע, בכל מצב ובפתאומיות.
כן מותר ואפשר ולפעמים רצוי למכור בהפסד, זו לא בושה לצאת בהפסד.
הרי אם נדע שמניה שאנחנו מחזיקים וכבר ירדה 50% ונדע שתמשיך לרדת עד ל 99% ומכרנו אותה בשלב בו ההפסד היה 50% אז הרי חסכנו 49%.
לעולם לא נדע, מה שכן אנחנו יכולים להעריך סיכונים ולחשב מסלול מחדש במצב כזה.

הבחירה בידיים שלנו

לדעתי האפשרויות מתחלקות לארבע:

 1. לא למכור – כל עוד נמצאים ברווחים וסוחרים בכסף שהוא לא מיועד לזמנים קרובים אלא לשנים קדימה אז אין מה לדאוג ובסוף המצב ישתפר ויחזור לכיוון הברור של עליות, אלו חיי הבורסה.
 2. לחכות עם למכור – במצב בו השוק סוער אבל כבר נכנסנו ואנחנו מאמינים במניה והכסף הוא לטווח ארוך, שווה לחכות ולראות את עומק וסיבות הירידות ולהבין האם כדאי להוציא את הכסף. יותר מזה במידה ויש סכום כסף פנוי להשקעה בחוץ אפשר לשקול לא למכור ולחכות לרגע בו השוק יירגע מירידות והכיוון יהיה יותר ברור. ואז לבצע כניסה נוספת כדי לאזן את ערך הרכישה.
 3. למכור מיד – למכור ולחכות שיירגע גם אם מכרתם בהפסד, מכל מיני סיבות.
  1. חוששים על הכסף
  2. לא ישנים בלילה
  3. צריכים את הכסף ולא רוצים לרדת מרף מסויים

החשש למכור בהפסד הוא ברור והוא כפול, קודם כל יש את הפחד שאם נמכור המניה מיד תעלה ואיך זה שאנחנו יצאנו הרי תמיד אומרים לקנות בירידות ולמכור בעליות זו המחשבה והפעולה הכי קשה שאפשר לבצע כי היא נוגדת את ההיגיון.
והדבר השני הוא ההתמודדות בכך שהפסדנו את הכסף, אבל אם נפסיד יותר(שווה לנו?) ואם אנחנו צריכים את הכסף(בסוף לא ישאר…)
אנחנו לא מהמרים אנחנו משקיעים, לטווח ארוך או בינוני, ולפעמים יציאה בהפסד היא יעילה יותר מהישארות אבל צריך להבין למה יצאנו ולתכנן כבר את המהלך הבא שיתאים למהלך המכירה הזה ויהפוך את ההפסד לרווח.

4. לא למהר להיכנס – אז כן אומרים לקנות בירידות ולמכור בעליות, לא חושב שמישהו רוצה לזנק על מעלית או מטוס שמתרסקים. ככה לא נראה לי הגיוני לזנק מיד על מניות כשהשוק יורד ועדיין לא יודעים מה קורה קדימה.
כמו שאמרתי אף פעם לא נדע ואין אחד שיוכל להגיד יום ושעה מדויקים מתי נכון למכור או לקנות. לפעמים שווה להתאפק ולא לרוץ לקנות כי לימדו אותנו לקנות בירידות ואנחנו עכשיו אמיצים מאוד ויכולים.
לדעתי, אם כבר נמצאים בחוץ שווה לחכות עד יעבור זעם ולגלות את התחתית יום יומיים ואפילו שבוע, אחרי שהיא הגיע והעיקר לא לספוג הפסדים שיכלנו לחסוך מעצמנו.

בניתוח שלי למצב בשוק באמת נראה שהסערה החלה והיא לא נגמרה. נראה כי יש עוד בשר לחתוך ושומנים להוריד עד שנראה תחתית וממנה התאוששות אבל אולי השיא מאחורינו.
ובכל זאת אני נכון לעכשיו לא מוכר(אבל זו דעתי וזה מה שמתאים למסחר שלי בתכנון העתידי שלי, כמו שאני מדגיש תמיד, כל אחד והתכנונים שלו לגבי ייעוד הכסף המושקע שלו, מה מקור ומה יעוד הכסף).
יש כמה מדדים עליהם אני מסתכל וכך מקבל איזו תמונת מצב שלפיה אני אישית פועל
בבחינת מדד הנאסדק באופן טכני(לא עברתי שום הכשרה מקצועית לניתוח טכני – אלא נתונים עליהם אני מתבסס מידע כללי).

 • אינדיקטור RSI – נמצא על אזור ה 43 ובכיוון ירידה – מעיד על כיוון חיובי
 • אינדיקטור MACD – נמצא בכיוון ירידה – מעיד על כיוון חיובי
 • ישנם סך הכל 11 אינדיקטורים עליהם אני מסתכל ומהם 10 מעידים לדעתי על קניה ואחד מעיד על מכירה

הגרף הכולל – בהסתכלות על הגרף לדעתי אנחנו נפגוש את התמיכה בין 12500 לבין 12000 כשזה תרחיש אפשרי וסביר לדעתי ומסתכם ב כ 10%.
זה תהליך שיכול לקחת ימים ושבועות, אף אחד לא מבטיח לנו שהירידות יסתכמו ביומיים ואז נחזור לראות את המסכים הירוקים והיפים שהתרגלנו אליהם.
אני מעריך שזה משהו שיכול לקחת בין שבוע לחודש אבל בשוק המשוגע של ימנו יכול להיות שיגמר תוך ימים ספורים.
בתרחיש רחוק וקיצוני  יותר שלדעתי פחות סביר(וגם מאוד לא רוצה שיקרה) הוא שהנאסדק גם יגיע לטווח של 10500 ל 9500 אבל זה קיצוני ורחוק וכרגע לא נראה, אבל כמובן שהכל יכול להיות.
אני דווקא מאמין שירידות ימצו את עצמן וימצאו תחתית באזור 12500 פלוס מינוס.

תמיד יש אור בקצה המנהרה

עוד שני מדדים/אינדיקטורים עולמיים לבדיקה שלא קשורים לניתוח טכני או הערכות אישיות הם:

מדד שילר – דובי

מדד שילר בודק את הרווחים ביחס לשווי החברות.
ככל שציון המדד נמוך יותר, כך צפוי שמשקיעים ישיגו תשואה גבוהה יותר במהלך 20 השנים הקרובות. היום אנחנו נמצאים בנקודה בה מדד שילר עומד על 34.78, מדד שילר נמצא ברמתו הגבוהה ביותר במהלך 20 השנים האחרונות. כאשר ב 20 השנים האחרונות עומד על כ-26.
בהתפוצצות בועת ה דוט-קום בשנת 200 המדד הגיע ל 44.19, אנחנו עוד רחוקים משם.

אינדיקטור באפט – דובי

אינדיקטור באפט הוא היחס בין הערכת שוק המניות בארה”ב לסך התוצר האמריקאי.
המדד נכון ל 18.2.21 עומד על שיעור של 224%.
כאשר באפט טוען שאם המדד מתקרב ל 200% המשקיעים משחקים באש. יש הסבורים כי המדד מיושן מאוד ולא מודד בצורה ריאלית את השוק של ימנו שנתמך באינדיקטורים נוספים.
אני אישית לא מסתמך על המדד של באפט אבל הוא כן יכול להוות נורת אזהרה גם אם הוא לא מדוייק יתכן והוא מאותת על סיכון מסויים בכך שהמניות בשווי עודף בצורה משמעותית מהשווי הריאלי.

אני מביא את שני המדדים/אינדיקטורים האלו כדוגמה למרות שהם מעידים על שוק דובי ובעצם סותרים את דעתי דווקא בגלל שאני חושב שמאחוריהם יש מידע שדווקא יכול להעיד על חוזק השוק ועל כיוון חיובי.
מדד באפט ישן ולא מעודכן ומתבסס על מודלים שפחות מתאימים לימנו, אבל כן חשוב להגיד שהוא יכול לתת איזושהי הערה והארה כדי שנפקח את העניים ונהיה ערניים.
מדד שילר, שאמנם גבוה מאוד ביחס לממוצע ב 20 שנים האחרונות אבל הוא עדיין רחוק מהנקודה בה היה לפני המשבר בשנת 2000 וכמו כן לא היה גבוה בכלל בשנת המשבר של 2008 ולא חזה את ההתרסקות. לסיכום חשוב לי להגיד שכל אחד צריך וכדאי שיעשה מה שטוב לו באופן אישי.
לא מה שאחרים אומרים לו ולא לפחד מה יחשבו או יגידו במידה וטעיתם.
כסף שלכם ואתם תחליטו מה לעשות בו.
בירידות חדות כאלו שלא ברור עד מתי ימשכו אנשים שלא רגילים לזה ו/או מושקעים בכסף שלא מיועד לזה או לטווח קצר נמצאים בלחץ שקודם כל פוגע בתחושה האישית ודבר שני בשיקול הדעת.
אז תעצרו רגע לפני שתבצעו מהלך פזיז(גם להישאר ולהגיד אני לא מוכר בהפסד יכול להיות מהלך פזיז) ותחשבו מה אתם רוצים וצריכים.
כמו שאמרתי, דעתי(וזו דעתי בלבד ולא המלצה!) שאמנם יהיו ירידות שיכולות להגיע לעוד כ 10% והימים לא יהיו נעימים אבל אחרי זה אנחנו נחזור לגל עליות כי תמיד יש אור בקצה המנהרה(כן זו גם תקווה).

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: