EV לא מה שחשבתם

לא מעט שמענו את הצירוף EV בשנת 2020

19.1.2021

לא מעט שמענו את הצירוף EV בשנת 2020, למי ששכח התחילה בצורה נוראה מאוד ולא רק בגלל הקורונה. השם החם של השנה היא כמובן NIO שעלתה מאות אחוזים ונמצאת היום באזור 60$ , לפני קצת פחות משנה המניה הייתה בשער של 1.19$.

אז מה מיוחד כל כך ב EV ולמה הטירוף התחיל דווקא השנה?

טסלה, אפשר להגיד המותג המקורי של תחום ה EV נוסדה כבר בשנת 2003 אז למה עכשיו נזכרנו ברכבים חשמליים, באנרגיה ירוקה, ברכב אוטנומי – רכב העתיד.

  1. מדינות העולם עברו תהליך – מדינות רבות הציבו ייעדים להפחתת זיהום.
  2. הטכנולוגיה הבשילה – מכוניות כמו מחשבים מכילות יותר יכולות בגודל קטן יותר לעומת העבר כמו המחשבים הישנים והענקיים שיכולות העיבוד שלהם הם אפילו לא עשירית מסמארטפון ממוצע כך גם הרכבים קטנים יותר זולים יותר ויעילים יותר, בטח כשהם מחשב אחד גדול על סוללות.

הסוללות קטנות יותר וטווח הרכב גדול יותר

  • האנשים עברו תהליך – מה שהיום נראה הגיוני ואפשרי יותר לא היה נראה ראלי בעבר, לסוע בלי לתדלק?
    להתעסק בלחבר את הרכב לחשמל בחניה?
    היום פשוט וקל יותר לביצוע ולהבנה

אז למה העליה האסטרונומית והאם היא תימשך?
בהסתכלות על NIO ו TESLA אז דעתי האישית שאיכשהו הבועה המוגזמת הזו תמשיך ולא רק כי מכניסים לבועה הזו הרבה אויר.

אלא שלמרות שגם אני חושב שזו בועה היא בועה עם בסיס יציב מהבחינה ששתי החברות נותנות ערך מוסף מלבד העובדה שזה רכב חשמלי.

טסלה במקביל לפיתוח הרכבים החשמליים כבר הרבה מאוד זמן מפתחת את יכולות הרכב האוטונומי כך שלהם, אולי יחד עם אחרי, יהיה יתרון ראשוניות. אני מאמין שהם יקדימו את כל יצרני הרכב והעוסקים בנושא(למרות שלכאורה אין לגוגל קשר לתחום לדעתי רק אולי גוגל תהיה לפניהם). לטסלה יש שוק ירוק נוסף אליו היא פונה וזה הפאנלים הסולארים לגגות וזו דוגמה קטנה כי בנוסף לכך יש לטסלה פיתוחים רבים בנושא המרת חשמל וממירים המשפרים את הביצועים של צריכת החשמל ואחסנת החשמל. ואלו דוגמאות לכך שטסלה לא עומדת במקום אלא מחפשת לשלוט באופן מוחלט בתחום.

יחד עם טסלה יש את NIO שהם מכונים טסלה הסינית ולא סתם, גם להם יש פטנטים רבים ושאיפות לשלוט בתחום.

תחנות החלפה מהירה לרכבים החשמליים, סוללות יעילות וקטנות(באופן יחסי) פיתוח טכנולוגיות לרכבים אוטונומיים.

ודבר חשוב שאולי לא נעים להגיד בשום מקום אבל הסינים הם אלופי החיקויים ולא רק בגדים נעליים ומצרי חשמל.

כנראה שגם ברכבים חשמליים, אם הסינים באורח פלא שכפלו את מטוס החמקן( F35) אני רק יכול להניח שהם יכולים להשיג מידע מוקדם ופנימי מחברת טסלה במיוחד שהחברה נתמכת ע”י הממשלה. ואם אמרתי שטסלה הראשונה להציג רכב אוטונומי אז בוא נראה מתי יציגו NIO, אני מאמין שסמוך אליהם.

אותה ממשלה שהציבה יעד מכירות של 25% רכבים חשמליים עד לשנת 2025.

אותה ממשלה שאולי תקשה על NIO להישאר במסחר בארה”ב בגלל רגולציה וצווים האוסרים התערבות ממשלתית בחברות.

לסיכום דעתי היא כי הבועה החשמלית תמשיך לדהור בשנים הקרובות אך בדרך יהיו עוד הרבה גלי חשמל שיעלו ויורידו את המניות של שתי החברות.

והמסחר בהן הוא לא לבעלי לב חלש ואולי כדאי להחזיק קוצב לב שמופעל מהרכב החשמלי כדי להתמודד עם התנודות.

NIO מוגבלת מתכננת, מייצרת ומכירה של כלי רכב חשמליים בסין, הונג קונג, ארצות הברית, בריטניה וגרמניה. החברה מציעה רכבי שטח חשמליים חמישה, שישה ושבעה מושבים. כמו כן היא מעורבת במתן חבילות אנרגיה ושירות למשתמשים בה; פעילויות שיווק, עיצוב ופיתוח טכנולוגי; ייצור רכבות חשמל, סוללות ורכיבים; ופעילויות ניהול מכירות ואחרי מכירות. בנוסף, החברה מציעה פתרונות טעינה, כולל Power Home, פיתרון טעינה ביתית; החלפת חשמל, שירות החלפת סוללות; Power Mobile, שירות טעינה נייד באמצעות טעינת משאיות; מטען ציבורי, פיתרון טעינה מהיר ציבורי; ו- Power Express, שירות טעינה והסעה לפי דרישה 24 שעות ביממה. יתר על כן, היא מספקת שירותי ערך מוסף, כמו ביטוח אחריות סטטוטורי לצד שלישי, וביטוח נזקי רכב באמצעות מבטחי צד ג ‘; שירותי תיקון ותחזוקה שוטפת; שירותי מכוניות באדיבות במהלך תיקונים ותחזוקה ממושכים; וסיוע בצד הדרך, כמו גם חבילות נתונים. ל- NIO Limited שיתוף פעולה אסטרטגי עם Mobileye N.V לפיתוח כלי רכב אוטומטיים ואוטונומיים; והסכמי שיתוף פעולה עם יצרנים שונים לייצור ES8, רכב שטח חשמלי בעל ביצועים גבוהים של שישה או שבעה מושבים. החברה נודעה בעבר בשם NextEV Inc. ושינתה את שמה ל- NIO Limited ביולי 2017. NIO Limited הוקמה בשנת 2014 ומשרדיה הראשיים נמצאים בשנחאי, סין.

טסלה בע”מ מתכננת, מפתחת, מייצרת, מחכירה ומכירה של רכבים חשמליים ומערכות ייצור ואחסון אנרגיה בארה”ב, סין, הולנד, נורבגיה ובינלאומית. החברה פועלת בשני מגזרים, רכב; ייצור ואחסון אנרגיה. פלח הרכב מציע מכוניות משומשות ורכבי ספורט. הוא גם מספק רכיבי ומערכות חשמל חשמליים; ושירותים לרכבים חשמליים דרך מיקומי השירות שבבעלות החברה, וטכנאי שירותים ניידים של טסלה, כמו גם מוכרת רכבים משומשים. פלח זה משווק ומוכר את מוצריו באמצעות רשת חנויות וגלריות בבעלות החברה, וכן דרך אתר משלו. מגזר ייצור ואחסון האנרגיה מציע מוצרי אחסון אנרגיה, כגון מערכות סוללות ליתיום-יון נטענות לשימוש בבתים, מתקנים תעשייתיים, מסחריים ורשתות חשמל; ומתכנן, מייצר, מתקין, מתחזק, משכיר, ומוכר מוצרי ייצור אנרגיה סולארית ואגירת אנרגיה ללקוחות מגורים ומסחר. הוא מספק גם שירותי ביטוח רכב, כמו גם אנרגיה מתחדשת. החברה נודעה בעבר בשם טסלה מוטורס בע”מ ושינתה את שמה לטסלה בע”מ בפברואר 2017. טסלה בע”מ הוקמה בשנת 2003 ומשרדיה הראשיים נמצאים בפאלו אלטו, קליפורניה.

גילוי נאות: מחזיק ישירות במניות TESLA , NIO וככזה אני בעל עניין אישי בהן. האמור מוגש כבסיס למחקר ראשוני — אין לראות בו המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, לרבות ניירות הערך שהוזכרו לעיל, ו/או כייעוץ השקעות ו/או כתחליף לייעוץ השקעות המותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: