חדר הניתוח – Cognizant Technology Solutions Corporation (CTSH)

בכל יום ראשון יעלו על שולחן הניתוחים מניות שנתייחס אליהן לטוב ולרע, מה כדאי ולמה, מתי כדאי לשקול איסוף ומתי לשחרר.

  Cognizant Technology Solutions Corporation (CTSH)

תאגיד   Cognizant Technology Solutions Corporation (CTSH), חברת המספקת שירותי ייעוץ וטכנולוגיה ומיקור חוץ בצפון אמריקה, אירופה ובמדינות נוספות בעולם. החברה פועלת במספר תחומים: שירותים פיננסיים, בריאות, מוצרים משאבים ותקשורת, מדיה וטכנולוגיה. עוסקת בשיפור חוויית לקוח, אוטומציה של תהליכים, ניתוחים ושירותי AI בתחומים של הלוואות דיגיטליות ואיתור הונאות. החברה נותנת מענה גם ליצרנים, כמו גם חברות המספקות שירותי לוגיסטיקה, אנרגיה וחברות שירותי ענן, אינטראקציה ו- IoT לחברות מידע, מדיה ובידור, וחברות תקשורת וטכנולוגיה. התאגיד הוקם בשנת 1994 ומשרדיו הראשיים נמצאים בטיינק, ניו ג’רזי.

לראשונה מבין כל הניתוחים עד היום, בחינה וניתוח החברה הזו גורם לי להיות חלוק בדעתי.
החברה גדולה, חזקה, רווחית עם פוטנציאל גדול, מכפיל רווח באופן יחסי לא גבוה מאוד(גבוה אבל לא קיצוני, 25 למי שלא יכול לחכות לסוף). אך למרות הפוטנציאל האדיר, החברה ב 2020 הרוויחה כמעט כמו ב 2019, החברה בעצמה הודיע שהם מעריכים שהם ימשיכו להיות רווחיים וישמרו על רמת ההכנסות של כ 17 מיליארד דולר בחישוב שנתי ב 2021. אבל אלו נתונים שאם יהיו נכונים, ישאירו אותם באותה רמה, שנה שנייה ברציפות מה שמעיד על אי גדילה או אם להיות פחות נחמדים, התכווצות.

אך למרות זאת אנתח את החברה והמניה מכיוון שהיא נראת לי מאוד מעניינת ואכניס אותה למעקב אצלי לתקופה הקרובה כי היא נראת לי אטרקטיבית מאוד החל מעוד כחודש חודשיים שהמצב עבורה יתבהר יותר.

כאמור, החברה גדולה ופרוסה בכל רחבי העולם ונכון לפברואר 2021 מעסיקה כ 290 אלף עובדים.
בשנת 2020 עסקי החברה המשיכו לעבוד, לכאורה כרגיל אך בהיקפים רגילים וזהים לשנת 2019 וזאת למרות שהחברה מספקת שירותים לחברות טכנולוגיות שהיו מאוד מבוקשות ופרחו לאורך תקופת הקורונה.
החברה מספקת מגוון שירותים גדול מאוד לקשת לקוחות לא פחות רחבה ואולי זה מה שפגע בחברה שלא ניצלה את תקופת הקורונה.

ב-2020 הכנסות החברה היו כ 16.6 מיליארד דולר, ירידה של כ 1% לעומת 2019. בשורת הרווח נותרו כ 1.4 מיליארד דולר, כאן הירידה היותר משמעותית של כ 24% לעומת 2019. כשהרווחים מהווים קצת פחות מ 10% מההכנסות.
ברבעון הראשון של 2021 המצב כבר היה אופטימי יותר עמדו ההכנסות על 4.4 מיליארד דולר, עליה של כ 4% לעומת הרבעון המקביל. בשורת הרווח ההבדל משמעותי מאוד כשבסיכום, הרווח הגיע לכ 0.5 מיליארד דולר, עליה של כ 37% לעומת הרבעון המקביל. וברבעון הזה עמדה החברה על כ 12% רווח מתוך ההכנסות.

היתרונות שאני רואה בחברה הם שלחברה לקוחות מגוונים, החל מפרטיים וקטנים ועד מוסדיים וגדולים שנותנים לה את היכולת לספק שירותים שונים ותמיד יהיה צורך בחברה, הכנסות החברה אמנם לא גדלו ב2020 אבל התכווצו בצורה שולית מאוד. אולי אזהרת החברה היא כדי להיות זהירים ואחראים ולא בהכרח מעתיד שלילי, במיוחד כשרואים את תוצאות הרבעון הראשון של 2021 שעקפו את התחזיות ושיפרו רווחים בצורה משמעותית. החברה פרוסה באזורים רבים בעולם עם כמות עובדים גדולה מאוד ואני מעריך שאם החברה תזדקק יהיה לה מאיפה לקזז ולהתייעל ובנוסף להמשיך ולהנות מפריסה עולמית רחבה. בנוסף החברה מחלקת דיבידנד שנתי בשיעור של כ 1.35%. כמו שציינתי בניתוחים האחרונים שלי יתרון נוסף שאני מאוד אוהב בחברות הוא אחזקות הגופים המוסדיים שמחזיקים במיליארדי דולרים בחברה ומביעים אמון ומגדילים מעת לעת את הרכישות של מניות החברה, בינהן ואנגרד ובלקרוק וקרנות פנסיה גדולות בארה”ב שמחזיקות בכ 10 מיליארד דולר ממניות החברה. חיסרון מרכזי הוא הודעה על חששות החברה לגבי המשך השנה, בהודעה שהוציאו דיווחו שהשנה צפויות הכנסות גבוהות מ 2020 אך לא כמו שציפו כמה חודשים קודם לכן, מין הודעה עמומה להצגת חשש זהיר. עוד חיסרון לא קטן הוא מכפיל הרווח של החברה לא נמוך העומד על כ 25.

שער המניה71$
צפי ממוצע90$
צפי מקסימאלי100$
הערכה שלי100$
אפסייד לממוצע 25%
אפסייד מקסימאלי 40%
אפסייד להערכתי40%
נכון לתאריך 24.5.21

מבחינה טכנית בטווח הקצר-בינוני המניה בנקודה רגישה ויתכן מימוש נוסף לכיוון שער של 50-55. אך לטווח הארוך 16 מתוך 20 המדדים מצביעים על קניה חזקה.
המניה ירדה כ 12% בפרסום הדו”חות והאזהרה לפני כ 20 יום ואולי זה מה שמציב אותה בהזדמנות קניה, כשהחודש הקרוב יהיה מבחן לחברה והמניה.

לסיכום, תאגיד  Cognizant Technology Solutions Corporation (CTSH), הוא בעלת עיסוקים מגוונים בפריסה עולמית רחבה, מה שנותן לתאגיד יתרון וחוזק לאספקת שירותים רבים וכך ליצר הכנסה קבועה. ומנגד חושף את התאגיד למפגעים רבים בעולם כולו ובמיוחד במשברים עולמיים או האטה כלכלית כחלק מהמשברים כמו הקורונה.
לאחר הבחינה הזו, אני מעריך שהחברה מאוד מעניינת ושווה מעקב אך נמצאת בתקופה עדינה ורגישה שנדרש לעקוב אחריה המניה והחברה לפני שמכניסים אותה לתיק ההשקעות, במיוחד בטווח הקצר-בינוני. כשלטווח הארוך החברה נראת מאוד חזקה ועם פוטנציאל גדול.

אמנם החברה מהוססת וכתוצאה מכך גם אני כמשקיע, אך לטווח ארוך מעריך שאראה תוצאות

גילוי נאות: איני מחזיק במניות Cognizant Technology Solutions Corporation (CTSH) אך בוחן לרכוש ממניות החברה וככזה בעל עניין אישי בהן. האמור מוגש כבסיס למחקר ראשוני — אין לראות בכתוב המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, לרבות ניירות הערך שהוזכרו לעיל, ו/או כייעוץ השקעות ו/או כתחליף לייעוץ השקעות המותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם

ארכיון חדר ניתוח

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: